E hënë, 22 Korrik, 2024

Kurti: Lajm i mirë, ngritja e Universitetit të Prishtinës në renditjen me të lartë në Webometrics ndonjëherë

Kryeministri Albin Kurti i është gëzuar lajmit Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” është ngritur...

Çfarë duhet të kenë parasysh mësuesit kur testohen për zhvillimin e tyre profesional?

Kur mësuesit testohen për zhvillimin e tyre profesional, është...

Kurti: Mësimdhënësit e Diasporës, misionarë të gjuhës e kulturës shqiptare

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, mori pjesë në ngjarjen...

VJEN KËRKESA E FUNDIT: Koeficienti i pagave të rritet së paku për 30%

Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jashari ka folur për paralajmërimet...

UP regjistron një rritje prej mbi 8 mijë e 200 citimesh sipas Cybermetrics Lab

Në përditësimin e fundit të muajit korrik 2024, bërë...
spot_img
spot_img

Të fundit

Kurti: Lajm i mirë, ngritja e Universitetit të Prishtinës në renditjen me të lartë në Webometrics ndonjëherë

Kryeministri Albin Kurti i është gëzuar lajmit Universiteti i...

Shembull i mirë: Punëtorët teknik të shkollës “Dituria” në Ferizaj edhe në pushim kujdesen për mirëmbajtjen e oborrit

Punëtorët teknik të shkollës "Dituria" në Ferizaj edhe në...

Çfarë duhet të kenë parasysh mësuesit kur testohen për zhvillimin e tyre profesional?

Kur mësuesit testohen për zhvillimin e tyre profesional, është...

Drejtoresha Jehona Lushaku-Sadriu: Arsimi jocilësor i ka shtyrë shumë familje ta lëshojnë Kosovën

Statistikat e fundit të maturës shtetërore kanë treguar një...

Ministria e Arsimit hap konkurs për 7 vende të lira pune

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, ka njoftuar se janë...

Gent Hoti nga Krusha e Madhe diplomon në mjekësi – familja e tij dha shumë për liri

Nga familja e dëshmorit Ismet Daut Hoti, i cili...
spot_img

Kurti: Lajm i mirë, ngritja e Universitetit të Prishtinës në renditjen me të lartë në Webometrics ndonjëherë

Kryeministri Albin Kurti i është gëzuar lajmit Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” është ngritur për disa vende më lartë në Webometrics. Në rrjetin social Facebook,...

Shembull i mirë: Punëtorët teknik të shkollës “Dituria” në Ferizaj edhe në pushim kujdesen për mirëmbajtjen e oborrit

Punëtorët teknik të shkollës "Dituria" në Ferizaj edhe në pushim në këto ditë të nxehta po kujdesen për mirëmbajtjen e oborrit, konkretisht për pastërtinê,...

Çfarë duhet të kenë parasysh mësuesit kur testohen për zhvillimin e tyre profesional?

Kur mësuesit testohen për zhvillimin e tyre profesional, është e rëndësishme të kenë parasysh disa aspekte kyçe. Duke marrë parasysh këto elemente, mësuesit mund të...

Drejtoresha Jehona Lushaku-Sadriu: Arsimi jocilësor i ka shtyrë shumë familje ta lëshojnë Kosovën

Statistikat e fundit të maturës shtetërore kanë treguar një rënie drastike të pjesëmarrësve në këtë provim. Në këto statistika është evidentuar edhe një rënie...

Ministria e Arsimit hap konkurs për 7 vende të lira pune

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, ka njoftuar se janë hapur disa pozita të reja pune në këtë ministri, shkruan AlbanainEducation.net. Postimi i saj: Kemi publikuar konkursin...

Gent Hoti nga Krusha e Madhe diplomon në mjekësi – familja e tij dha shumë për liri

Nga familja e dëshmorit Ismet Daut Hoti, i cili vitin 1998 me shumë studentë tjerë nga Krusha lanë studimet dhe kapën armë. 24 vjet...

Nagavci i reagon Jasharajt pasi paralajmëroi grevë nga 1 shtatori – kjo është thirrja e saj për kreun e SBASHK-ut

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, ka kërkuar nga kryetari i SBAShK-ut, Rrahman Jasharaj, që të bashkëpunojë më të në të mirë të arsimit dhe...

Mësuesit e gjuhës shqipe nga të gjitha trevat shqiptare po marrin pjesë në Seminarin e XVII të Gjuhës Shqipe në diasporë

Është mbajtur dita e dytë e Seminarit të XVII-të mbarëkombëtar me mësuesit e Gjuhës Shqipe dhe të Kulturës Shqiptare në Diasporë. Pjesëmarrëse këtë vit janë...

Altina Mani, vajza nga Kosova shpallet nxënësja më e mirë e vitit në këtë qytet të Gjermanisë

Altina Mani, vajza nga Kosova me shtetësi gjermane është shpallur nxënësja më e mirë e vitit në qytetin Weil am Rhein në Gjermani, shkruan...

spot_img

Shkolla

Kurti: Lajm i mirë, ngritja e Universitetit të Prishtinës në renditjen me të lartë në Webometrics ndonjëherë

Kryeministri Albin Kurti i është gëzuar lajmit Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” është ngritur për disa vende më lartë në Webometrics. Në rrjetin social Facebook,...

Shembull i mirë: Punëtorët teknik të shkollës “Dituria” në Ferizaj edhe në pushim kujdesen për mirëmbajtjen e oborrit

Punëtorët teknik të shkollës "Dituria" në Ferizaj edhe në pushim në këto ditë të nxehta po kujdesen për mirëmbajtjen e oborrit, konkretisht për pastërtinê,...

Çfarë duhet të kenë parasysh mësuesit kur testohen për zhvillimin e tyre profesional?

Kur mësuesit testohen për zhvillimin e tyre profesional, është e rëndësishme të kenë parasysh disa aspekte kyçe. Duke marrë parasysh këto elemente, mësuesit mund të...

Extra

Detyra e matematikës që duket aq e thjeshtë, mirëpo askush nuk ka arritur deri te zgjidhja

Detyra duket më e thjeshtë dhe më e qartë: 8 ÷ 2 (2 + 2) =?. Nuk ekzistojnë operacione të pazakonta apo...

Me këto truqe mund ta zgjidhni çdo detyrë matematikore pa ndihmën e askujt

Për shumicën nga ne matematika është subjekt i “panjohur” dhe shpeshherë mendojmë se çfarë të mira ka nëse e gjejmë vlerën...

Detyra matematikore e shkollës fillore, por që njerëzit nuk po mund assesi ta zgjidhin

Ndonjëherë ajo që duket si një detyrë shumë e thjeshtë mund të jetë më e komplikuar nga sa mendojmë. Dëshmi për këtë...

Kjo detyrë matematikore i ka dy zgjidhje – cila është e sakta? (Foto)

Një detyrë matematikore ka bërë që shumë njerëz të kalojnë goxha kohë duke u marrë me të. Madje, nga përdoruesit në internet...

Kids interview

INTERVISTË| Pranvera Qerimi, mësuesja nga Ferizaj: Punën në arsim e nisa më 2022, ndjenjë e veçantë kur e kapa ditarin – s’do ta harroj...

Para dy vitesh nisi punën në arsim. Thotë se nuk do ta harroj kurrë ditën kur e kapi ditarin për herë të parë. Është...
spot_imgspot_img

Të fundit

Mos e humb

Kurti: Lajm i mirë, ngritja e Universitetit të Prishtinës në renditjen me të lartë në Webometrics ndonjëherë

Kryeministri Albin Kurti i është gëzuar lajmit Universiteti i...

Shembull i mirë: Punëtorët teknik të shkollës “Dituria” në Ferizaj edhe në pushim kujdesen për mirëmbajtjen e oborrit

Punëtorët teknik të shkollës "Dituria" në Ferizaj edhe në...

Çfarë duhet të kenë parasysh mësuesit kur testohen për zhvillimin e tyre profesional?

Kur mësuesit testohen për zhvillimin e tyre profesional, është...

Drejtoresha Jehona Lushaku-Sadriu: Arsimi jocilësor i ka shtyrë shumë familje ta lëshojnë Kosovën

Statistikat e fundit të maturës shtetërore kanë treguar një...

Ministria e Arsimit hap konkurs për 7 vende të lira pune

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, ka njoftuar se janë...
spot_img