E mërkurë, 24 Korrik, 2024

Miratohen dy nisma të rëndësishme në fushën e arsimit – DETAJET

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, ka njoftuar se dy nisma të rëndësishme nga fusha...

Kosova si zakonisht në vendet e fundit në botë në Olimpiadën e Matematikës

Në korrik të këtij viti është mbajtur Olimpiada e...

UP regjistron një rritje prej mbi 8 mijë e 200 citimesh sipas Cybermetrics Lab

Në përditësimin e fundit të muajit korrik 2024, bërë...

Nga Irida XHURA: Libri, ushqim a ‘helmim’

Libri është një mik i mirë që mund të...

LAJM I MIRË: Rriten shtesat për fëmijët

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka bërë të ditur...

Furnizimi i nxënësve me tekste shkollore, MASHTI pa vendim zyrtar

Ministria e Arsimit ende nuk ka vendim zyrtar për...
spot_img
spot_img

Të fundit

Miratohen dy nisma të rëndësishme në fushën e arsimit – DETAJET

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, ka njoftuar se dy...

Eranda Kumnova-Baci: Në javën e parë të shtatorit të 2023-tës i kemi pasur veç 20% të nxënësve të pajisur me libra

Drejtoresha e Arsimit në Komunën e Gjakovës, Eranda Kumanova-Baçi...

Furnizimi i nxënësve me libra – flet më në fund Nagavci

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci,  sot ka folur ka...

Vdes mësuesja Afërdita Burrniku nga Prishtina

Ka vdekur Afërdita Burrniku, mësuese e shkollës "Xhavit Ahmeti"...

Drejtoresha e Arsimit në Prizren: Ka përfundu viti shkollor dhe kemi pas nxënës që nuk kishte libra fare

Ka përfunduar intervistimi i drejtoreshës së Arsimit të Komunës...

Nga Irida XHURA: Libri, ushqim a ‘helmim’

Libri është një mik i mirë që mund të...
spot_img

Miratohen dy nisma të rëndësishme në fushën e arsimit – DETAJET

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, ka njoftuar se dy nisma të rëndësishme nga fusha e arsimit janë miratuar në mbledhjen e sotme të Qeverisë...

Eranda Kumnova-Baci: Në javën e parë të shtatorit të 2023-tës i kemi pasur veç 20% të nxënësve të pajisur me libra

Drejtoresha e Arsimit në Komunën e Gjakovës, Eranda Kumanova-Baçi në cilësinë e dëshmitares është intervistuar nga Komisioni Hetimor Parlamentar për procesin e subvencionimit të...

Furnizimi i nxënësve me libra – flet më në fund Nagavci

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci,  sot ka folur ka thënë për çështjen e furnizimit me tekste shkollore, por nuk ka dhënë detaje, përveç se...

Vdes mësuesja Afërdita Burrniku nga Prishtina

Ka vdekur Afërdita Burrniku, mësuese e shkollës "Xhavit Ahmeti" në Prishtinë. Kështu ka njoftuar shkolla përmes një postimi në Facebook. Varrimi do të bëhet sot...

Drejtoresha e Arsimit në Prizren: Ka përfundu viti shkollor dhe kemi pas nxënës që nuk kishte libra fare

Ka përfunduar intervistimi i drejtoreshës së Arsimit të Komunës së Prizrenit, Luljeta Veselaj- Gutaj në Komisionin Hetimor Parlamentar për procesin e subvencionimit të blerjes...

Nga Irida XHURA: Libri, ushqim a ‘helmim’

Libri është një mik i mirë që mund të të edukojë e udhëzojë, por mund të bëjë edhe të kundërtën! Jemi mësuar t’i qasemi librit...

Burim Berisha: Fusha e sportit në shkollën “Selami Hallaçi, në Gjilan është e dëmshme dhe me bari kancerogjen

Shkrim nga Burim Berisha Vendoset bari kancerogjen në shkolla e Gjilanit Bazuar në hulumtime sipërfaqësore del se bari sintetik i vendosur në shkollën fillore “Selami...

Nga Besnik Rama: Instalo rutinën – nxënësit punojnë më mirë kur dinë çfarë do të vijë më pas

Krijimi i një rutine ose strukture të qartë në mjedisin mësimor ka të bëjë me parashikimin dhe organizimin e veprimtarive të përditshme me nxënësit. Kur...

Dënohet me burgim me kusht drejtori i shkollës në Suharekë që përjashtoi arsimtaren me shami

Liman Bytyçi, ish-drejtor i shkollës fillore të mesme të ulët “Flamuri i Arbërit” në Reshtan të Suharekës, është dënuar nga Gjykata Themelore në Prizren...

spot_img

Shkolla

Miratohen dy nisma të rëndësishme në fushën e arsimit – DETAJET

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, ka njoftuar se dy nisma të rëndësishme nga fusha e arsimit janë miratuar në mbledhjen e sotme të Qeverisë...

Eranda Kumnova-Baci: Në javën e parë të shtatorit të 2023-tës i kemi pasur veç 20% të nxënësve të pajisur me libra

Drejtoresha e Arsimit në Komunën e Gjakovës, Eranda Kumanova-Baçi në cilësinë e dëshmitares është intervistuar nga Komisioni Hetimor Parlamentar për procesin e subvencionimit të...

Furnizimi i nxënësve me libra – flet më në fund Nagavci

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci,  sot ka folur ka thënë për çështjen e furnizimit me tekste shkollore, por nuk ka dhënë detaje, përveç se...

Extra

Detyra e matematikës që duket aq e thjeshtë, mirëpo askush nuk ka arritur deri te zgjidhja

Detyra duket më e thjeshtë dhe më e qartë: 8 ÷ 2 (2 + 2) =?. Nuk ekzistojnë operacione të pazakonta apo...

Me këto truqe mund ta zgjidhni çdo detyrë matematikore pa ndihmën e askujt

Për shumicën nga ne matematika është subjekt i “panjohur” dhe shpeshherë mendojmë se çfarë të mira ka nëse e gjejmë vlerën...

Detyra matematikore e shkollës fillore, por që njerëzit nuk po mund assesi ta zgjidhin

Ndonjëherë ajo që duket si një detyrë shumë e thjeshtë mund të jetë më e komplikuar nga sa mendojmë. Dëshmi për këtë...

Kjo detyrë matematikore i ka dy zgjidhje – cila është e sakta? (Foto)

Një detyrë matematikore ka bërë që shumë njerëz të kalojnë goxha kohë duke u marrë me të. Madje, nga përdoruesit në internet...

Kids interview

INTERVISTË| Pranvera Qerimi, mësuesja nga Ferizaj: Punën në arsim e nisa më 2022, ndjenjë e veçantë kur e kapa ditarin – s’do ta harroj...

Para dy vitesh nisi punën në arsim. Thotë se nuk do ta harroj kurrë ditën kur e kapi ditarin për herë të parë. Është...
spot_imgspot_img

Të fundit

Mos e humb

Miratohen dy nisma të rëndësishme në fushën e arsimit – DETAJET

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, ka njoftuar se dy...

Eranda Kumnova-Baci: Në javën e parë të shtatorit të 2023-tës i kemi pasur veç 20% të nxënësve të pajisur me libra

Drejtoresha e Arsimit në Komunën e Gjakovës, Eranda Kumanova-Baçi...

Furnizimi i nxënësve me libra – flet më në fund Nagavci

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci,  sot ka folur ka...

Vdes mësuesja Afërdita Burrniku nga Prishtina

Ka vdekur Afërdita Burrniku, mësuese e shkollës "Xhavit Ahmeti"...

Drejtoresha e Arsimit në Prizren: Ka përfundu viti shkollor dhe kemi pas nxënës që nuk kishte libra fare

Ka përfunduar intervistimi i drejtoreshës së Arsimit të Komunës...
spot_img