E diel, 14 Korrik, 2024

Zhvillimi i mushkërive te foshnjet pas lindjes, gjithçka që duhet të dini

- Advertisement1-

Një nga pjesët më të rëndësishme të zhvillimit të foshnjes suaj janë mushkëritë.


Mushkëritë e zhvilluara plotësisht janë një nga faktorët kryesore dhe esencial për jetën e foshnjes jashtë mitrës shkruan VeryWellFamily, transmeton GazetaShneta.

- Advertisement -

Zhvillimi i mushkërive te foshnja ndodh në pesë faza të ndryshme.Gjatë muajit të fundit, mushkëritë e foshnjës zhvillojnë pjesën më të madhe të zhvillimit që u nevojitet për të funksionuar jashtë mitrës.

Mushkëritë janë unike, pasi janë një nga sistemet e vetme në trup që qëndrojnë kryesisht në gjumë deri në lindje.Çdo sistem tjetër është plotësisht në funksionim edhe kur foshnja është akoma në mitër.

Kur zhvillohen plotësisht mushkëritë e foshnjeve?

Revista e Fiziologjisë shpjegoi një fakt të interesant në vitin 1984 se, mushkëritë e foshnjeve, megjithëse plotësisht funksionale, në të vërtetë ende nuk konsiderohen teknikisht të zhvilluara edhe për një kohë të plotë.

Faza e fundit e zhvillimit të mushkërive do të vazhdojë nga java e 36-të e gjatë vitit të parë të jetës së fëmijës.

Gjatë 3 viteve të para të jetës, mushkëritë vazhdojnë zhvillimin e tyre dhe të pjeken në strukturën mushkërive si të rriturve.

- Advertisement -

 

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjest human: Mërgimtari që jeton në Gjermani do ta paguajë shumën për shërimin e 13 vjeçares

Dje dhe sot nëpër media ka qarkulluar thirrja për ndihmë ndaj Rinesa Danit. Për trajtimin...

9 vjeçarit nga Prizreni, Benjamin Beqirit i duhet ndihmë financiare për shërim

Benjamin Beqiri nga Prizreni, i cili po përballet me disa sëmundje që në lindje...

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...