E enjte, 22 Shkurt, 2024

Zbuloni më një llogaritje të lehtë se sa ujë duhet të pini në ditë në krahasim me peshën që keni

- Advertisement1-

Zbuloni më një llogaritje të lehtë se sa ujë duhet të pini në ditë në krahasim me peshën që keni.


Trupat tanë janë të përbërë nga mbi 60% ujë, dhe të gjitha organet janë gjithashtu të përbëra nga uji. Mushkëritë janë rreth 85% ujë, muskujt dhe veshkat janë 79% ujë, truri dhe zemra janë 73%, dhe kockat përmbajnë 32% ujë. Pirja e sasisë së duhur të ujit mund të ndihmojë në përmirësimin e rregullsisë së lëvizjes së zorrëve, migrenës dhe madje mund të parandalojë shfaqjen e sëmundjeve të tjera.

- Advertisement -

Më poshtë janë listuar 6 përfitime shëndetësore që vijnë nga pirja e mjaftueshme e ujit.

Nyjet tuaja do të lubrifikohen më mirë.

Kërci, i cili gjendet në diskun e shtyllës kurrizore dhe nyjeve që e bën lëvizjen e kockave më të qetë, përbëhet nga 80% ujë. Kjo është arsyeja pse mos pirja e mjaftueshme e ujit mund të zvogëlojë aftësinë e nyjeve për të absorbuar goditjen dhe të çojë në dhimbje të kyçeve.

- Advertisement -

Gjithashtu, marrja e një sasie të mjaftueshme uji në ditë mund të ndihmojë trupin të largojë toksinat që mund të ndezin nyjet dhe mund të mbajë larg përdhes (një gjendje e dhimbshme e kyçeve).

Ju mund të parandaloni infeksionet e traktit urinar dhe gurët në veshka.

Veshkat janë përgjegjëse për largimin e mbeturinave nga gjaku. Pra, nëse dhuroni në ditë mund të ndihmojë trupin të nxjerrë jashtë toksinat që mund të ndezin nyjet dhe mund të mbajë larg përdhes (një gjendje e dhimbshme e kyçeve).

- Advertisement -

Nëse nuk pini ujë të mjaftueshëm, ato mbeturina, së bashku me acidet, mund të grumbullohen dhe bllokojnë veshkat me një proteinë të quajtur mioglobinë. Gjithashtu, gurët në veshka dhe infeksionet e traktit urinar mund të shkaktohen të dy nga dehidratimi.

Humori, kujtesa dhe përqendrimi juaj do të përmirësohen.

Niveli i hidratimit ka një ndikim të madh në trurin tonë. Edhe dehidrimi i lehtë, siç është pirja e më pak se gjysmës së sasisë së nevojshme të ujit në ditë, mund të dëmtojë disa aspekte të funksionit të trurit.

Sipas një studimi, humbja e lëngjeve prej 1.4% te femrat mund të dëmtojë si përqendrimin ashtu edhe disponimin, madje edhe të rrisë shpeshtësinë e dhimbjeve të kokës. Tek meshkujt, nga ana tjetër, humbja e lëngjeve prej 1.6% mund të jetë e dëmshme për kujtesën dhe mund të shkaktojë lodhje dhe ankth.

Zemra juaj do të funksionojë më mirë.

Kur pini sasinë e duhur të ujit, zemra juaj nuk duhet të punojë aq shumë sa kur e kurseni atë. Dehidratimi i lehtë mund të çojë në një sasi të zvogëluar të gjakut në trupin tuaj, i cili mund të rrisë rrahjet e zemrës dhe të ulë presionin e gjakut në të njëjtën kohë, duke e vënë trupin në rrezik shoku.

Nuk përjetoni dhimbje të shpeshta koke

Një studim i kryer me 102 burra tregoi se konsumimi i 1.5 litra ujë në ditë rezultoi në një përmirësim në MSQOL (shkalla e cilësisë së jetës specifike për migrenën), një sistem vlerësimi i simptomave të migrenës. 47% e të anketuarve që pinin më shumë ujë raportuan përmirësim të ndjeshëm të dhimbjes së kokës, ndërsa vetëm 25% e të anketuarve në grupin e kontrollit përjetuan përmirësim.

Do të jeni më të rregullt në tualet.

Rritja e konsumit të lëngjeve mund të ndihmojë në lehtësimin dhe parandalimin e kapsllëkut, veçanërisht te njerëzit që zakonisht e kursejnë konsumin e ujit. Në këtë rast, uji mineral mund të jetë veçanërisht i dobishëm, pasi natriumi dhe magnezi në të mund të përmirësojnë frekuencën e lëvizjes së zorrëve.

Bonus: Ekziston një formulë që do t’ju ndihmojë të llogaritni se sa ujë duhet të pini.

Sasia e ujit në litra që duhet të pini në ditë është e barabartë me peshën tuaj në kilogramë shumëzuar me 0,033.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...