E enjte, 22 Shkurt, 2024

Zbuloni historinë mbresëlënëse të shoferes së parë të autobusit në Shkup

- Advertisement1-

Shqiptarja e Maqedonisë së Veriut ka një histori të veçantë për disa arsye.


Makfire Shakiri është shofere autobuzi në Shkup dhe është shprehur se këtë gjë e ka pasur ëndërr që në fëmijëri. Normalisht ka hasur paragjykime, por jo nga familja, madje babai i saj i ndjerë ka qenë mbështetja më e madhe.

- Advertisement -

Nga ana tjetër, Makfire është një nënë e vetme. Atë e ka braktisur bashkëshorti dhe është detyruar ta rrisë djalin vetëm.

“S’mundem ta përshkruaj sa e vështirë ka qenë. E merrja me vete kudo, është rritur në autobuz. Ndonjëherë e lija vetëm në shtëpi, ja lija Zotit amanet, por më kanë ndihmuar dhe prindërit, familjarë të tjerë apo kolegë. Ja dola.“,- u shpreh Makfirja.

Kur kishte 18 vjetorin datëlindjen djali i saj, ajo shkroi një status në rrjetin social Facebook:

- Advertisement -

“Një shkëputje nga romani im i jetës
Një mëngjes të Janarit të ftohët zgjoja djalin 3 vjeqar nga gjumi për ta mar me vete në punë. Pa hapur sytë mirë mu drejtua

Mami!!!

Të lutem më ler në shtëpi

- Advertisement -

Mam të premtoj se do të jem i urt

Dua të flej, më vjen ftohët në bus?

Ndjeva një dhimbje të madhe në thellsin e zemres

Vendosa të iki vetëm

Por si?

Si do të punoj e mendjen tek djali

Mendoja, ta fik nxemjen se ska siguri do të ket ftohët. Largova të gjitha thika shkrepse e mbylla korentet me kapak…

Largova nga shtëpija gjitha qka mendoj se mund të jenë të rrezikshme.

Ika në punë duke ju drejtu Zotit me lutje

Kujdesu për këtë dhurat çë ma fale, po ta la Ty porosi.

Faleminderimi i takon Zotit të gjithësisë i cili gjithëmon ishte me mua, të gjitha lutjet mi pranoi. Më dërgoi njerëz të mirë e human si në familje ashtu edhe në shoqëri

Deri sot Andi djali im e mbajti fjalën e premtuar

Është i urt i sjellshëm edhe shembullor

Të uroj suksese e gjitha të mirat shpresa ime

Urime Ditëlindjen e 18 o biri im”

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Profesori Milazim Krasniqi me një rrëfim tejet frymëzues: Më 1983 bashkë me Ediben morëm ofertë për të punuar në Zvicër, por nuk u larguam...

Profesori Milazim Krasniqi ka rrëfyer një histori personale që lidhet me karrierën e tij...

E dhimbshme: Doktori i ri kosovar, Jetmir Morina, vdes në një aksident në Zvicër

Kosovari Jetmir Morina nga Topanica e Kamenicës humbi jetën në një aksident në Zvicër. Binte...

Nga Xhafer Avdyli: Urrejtja, dobësia më e madhe e njerëzimit

“Urrejtja nuk është për të gjallin, por për djallin Do të doja që këtë shkrim...

LAJMI I FUNDIT: Gjendet 13-vjeçarja nga Kaçaniku

Është gjetur vajza 13 vjeçare nga Kaçaniku që u raportua e zhdukur. Njoftimi: YES✋🏼 Faleminderit Zotit dhe...