E hënë, 26 Shkurt, 2024

Zbulohet unaza e lashtë që besohet se shëronte dhimbjen e kokës

- Advertisement1-

Një unaza e lashtë ari që besohej se kuronte dhimbjen e kokës të shkaktuar nga pija është zbuluar në Yavne, Izrael. Unaza, e cila peshon 5.11 gram me një gur të purpurt u gjet në një kantinë vere dhe besohet se daton që nga shekulli 17-të por mund të jetë dhe më e vjetër.


“Personi që zotëronte unazën ishte i pasur dhe mbajtja e xhevahirit tregonte statusin dhe pasurinë e tyre. Unaza të tilla mund të mbahen si nga burrat ashtu edhe nga gratë.”, tha eksperti Amir Golani.

- Advertisement -

Guri në unazë është ametist, i përmendur në Bibël si një nga 12 gurët e vendosur në parzmoren ceremoniale të Kryepriftit. Ndër fuqitë e shumta që i atribuohen gurit është parandalimi i dhimbjes së kokës. /abcnews.al

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

E jashtëzakonshme: 39-vjeçari boshnjak flet 73 gjuhë

Muhamed Mešić është një njeri me talent të jashtëzakonshëm gjuhësor që flet më shumë...

4 elementet më të rëndësishme për karrierë

Udhëheqësi duhet të jetë gjithnjë i përgjegjshëm për të ndërtuar marrëdhënie kuptimplotë dhe të...

Një ilustrim që ka habitur dashamirët e enigmës: A mund ta gjeni pjesën që përshtatet në piramidë?

Disa enigma janë të lehta për t’u zgjidhur, por disa janë krijuar për t’ju...

Hyn në fuqi rregullorja e re e BQK-së: Nga sot bankat nuk do të mund t‘i “vjelin” qytetarët

Nga sot të gjithga bankat , janë të obliguara që t‘i ju mundësojnë qytetarëve...