E mërkurë, 22 Maj, 2024

Vuani nga tensioni i ulët i gjakut; si të shpëtoni nga ky shqetësim

- Advertisement1-

Tensioni i ulët i gjakut është mjaft i përhapur edhe pse dëgjojmë më shumë të flitet për presionin e lartë.

Shpesh është i papritur dhe mund të ndodhë në shtëpi ose jashtë.

- Advertisement -

Ai nuk paralajmëron. Megjithatë janë disa mënyra të shpejta si mund të shpëtojmë menjëherë nga kjo situatë e sikletshme.

1. Konsumoni shpesh ushqim – Hani pak vakte e shpesh. Mos e lini asnjëherë veten të keni uri, këshillon Living.

2. Përdorni kripë – shumë kripë është e dëmshme, por një sasi e caktuar kripe është e domosdoshme për personat me tension të ulët.

- Advertisement -

3. Pini lëngje – 2 deri në 3 litra ujë në ditë është e domosdoshme për shëndetin. Mos e anashkaloni asnjëherë hidratimin e trupit. Është domosdoshmëri. Dehidratimi është një nga arsyet e tensionit të ulët kështu që qëndroni gjithmonë të hidratuar.

4. Përdorni kafeinë – Kafeina në çajra dhe kafe është shpëtim për të rritur tensionin kur ju bie ndërkohë që jeni në punë ose keni dal. Por mos e teproni, sepse pastaj keni probleme.

5. Qumështi i bajames – Ky qumësht s’ka yndyra dhe është super i shëndetshëm. Pijeni çdo ditë dhe nuk do të keni probleme. Mund ta merrni dhe me vete dhe sa herë nuk ndjeheni mirë ta pini.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...