E premte, 21 Qershor, 2024

Virusi Coxsacki paraqitet edhe në Suharekë

- Advertisement1-

Një virus, i njohur me emrin Coxsacki, që po paraqitet te fëmijët, është shfaqur së fundi edhe në Kosovë.

Vetëm gjatë muajit nëntor, 15 fëmijë u lajmëruan në Klinikën e Pediatrisë për trajtim nga ky virus.

- Advertisement -

Gjatë ditës së sotme, edhe Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Suharekë njoftoi se janë paraqitur disa raste me virusin Coxsacki.

Në njoftim gjithashtu theksohet që ky virus mund të transmetohet në qerdhe, përmes shkëmbimit të lodrave të ndryshme në mes fëmijëve.

Tutje në këtë shkrim thuhet se simptomat më të shpeshta  të këtij virusi janë të ngjashme me gripin sezonal, mirëpo ky virus shkakton ndryshime në lëkurë, fluska të kuqe në duar, këmbë dhe rreth gjoksit.

- Advertisement -

Postimi i tyre i plotë:

INFORMATË

Qytetarë të nderuar të Therandës, ju informojmë se tani në lokacionin tonë, është duke qarkulluar një virus Coxsacki( Familje e enterovirusëve)!

- Advertisement -

Në shumicën e rasteve, simptomat e këtij virusi janë të njëjta me gripin sezonal,megjithëse ky virus shkakton ndryshime në lëkurë, flluska të kuqe në duar, këmbë dhe rreth gojës.

Simptomat më të shpeshta te fëmijët: dhimbje e fytit, temperaturë, kokëdhimbje.

Ky virus përhapet përmes ajrit, kur një person tështinë dhe kollitet.

Fëmijët e vegjël në qerdhe mund ta marrin virusin përmes kontaktit me fëmijë të tjerë dhe gjatë prekjes së lodrave tê ndryshme!

Ju lutem për kujdes të shtuar,

Mbani higjienên e fëmijeve,

Për cdo rast lajmroheni te mjeku menjeherë.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...