E martë, 21 Maj, 2024

Vdes 7-vjeçari nga një parazit i rrallë që i hëngri trurin pasi notoi në liqen

- Advertisement1-

Një djalë shtatë vjeçar ka vdekur pasi u infektua me një parazit të rrallë që i hëngri trurin ndërsa notonte në një liqen në SHBA.


David Pruitt u dërgua në spital disa orë pasi u infektua me virusin vdekjeprurës më 30 Korrik, por ai nuk i mbijetoi dot këtij paraziti të quajtur meningoencefaliti parësor amoebik, i njohur zakonisht si PAM.

- Advertisement -

“Ne jemi të trishtuar dhe me zemër të thyer që të pranojmë se Davidi ynë i ëmbël dhe i vogël ka vdekur. Ai tani është në krahët e Zotit tonë dhe anëtarëve të familjes që kanë ikur para tij. Ne po gëzohemi duke ditur se ai nuk ka më dhimbje dhe është në kujdesin më të mirë”, janë shprehur familjarët e tij.

Familja e tij tani po paralajmëron të tjerët për virusin e ujit Naegleria fowleri pasi David u konfirmua i vdekur më 7 Gusht, raporton CBS Neës.

- Advertisement -

Ameba vdekjeprurëse shpesh gjendet në ujëra të ngrohta të freskëta si lumenj ose liqene, thonë Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC).

Rastet janë raportuar në pishina të patrajtuara dhe zakonisht hyn në trup përmes hundës.

“Sapo ameba të hyjë në hundë, ajo udhëton në tru ku shkakton PAM, e cila zakonisht është fatale,” thotë CDC.

- Advertisement -

Ata që kontraktojnë parazitin fillimisht vuajnë nga dhimbje koke të rënda, nauze dhe të vjella. Gjithashtu kanë raportuar një ngurtësim të qafës dhe madje edhe halucinacione e konfiskime ndërsa infeksioni përkeqësohet.

Halla e Davidit, Crystal Hayley i tha CBS se familja dëshiron që njerëzit të jenë të vetëdijshëm për këtë amebë dhe shenjat e sëmundje.

Vdekja e tij erdhi pothuajse një vit pasi një djalë gjashtë vjeçar nga Teksasi, Josiah McIntyre, vdiq në Shtator 2020 pasi kontraktoi të njëjtin lloj paraziti në spërkatjen e Liqenit Jackson raportoi CBS News në atë kohë.

Infeksionet Naegleria fowleri janë të rralla, sipas CDC, me vetëm 34 infeksione të raportuara në SHBA nga 2010 deri në 2019.

Në Kaliforni, ka pasur vetëm 10 raste të raportuara që nga viti 1971, sipas një njoftimi për shtyp në 4 Gusht nga Agjencia e Shërbimeve Shëndetësore të Qarkut Tehama.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjest human: Mërgimtari që jeton në Gjermani do ta paguajë shumën për shërimin e 13 vjeçares

Dje dhe sot nëpër media ka qarkulluar thirrja për ndihmë ndaj Rinesa Danit. Për trajtimin...

9 vjeçarit nga Prizreni, Benjamin Beqirit i duhet ndihmë financiare për shërim

Benjamin Beqiri nga Prizreni, i cili po përballet me disa sëmundje që në lindje...

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...