E diel, 19 Maj, 2024

Valza, gjimnastja e trofeve në garat ndërkombëtare

- Advertisement1-

Ka vetëm katër vjet prej se ushtron në gjimnastikë, por medalje ka fituar thuajse në secilin vend ku ka garuar.


Këto medalje Valza Rama i ka ekspozuar në dhomën e saj, për ta rikujtuar përherë ngazëllimin e përjetuar sa herë që ishte shpërblyer.

- Advertisement -

“Kam katër vjet prej se ushtroj gjimnastikë. I kam disa medalje që i kam marrë në gara ndërkombëtare. Kam qenë në gara në Itali, Slloveni dhe Greqi”, thekson 14-vjeçarja.
Gjimnastja nga Hajvalia thotë se në hapat e parë nuk kishte njohuri për këtë sport, por thekson se përkushtimi në stërvitje ia shtroi rrugën drejt suksesit.

Për të shkuar deri te salla e stërvitjeve përcillet nga babai i cili e shoqëron në të shumtën e rasteve.

Me të hyrë në sallë ajo shndërrohet në një gjimnaste që në thelb i njeh teknikat e këtij sporti.

- Advertisement -

Eleganca prej sportisteje e zbatimi me përpikëri i disiplinave që i kërkon gjimnastika e dalluan Valzën në syrin e trajnerëve.

“Valza ka qenë ndër sportistet e para që ka ardhur në Klubin e Gjimnastikës “Elita”. Që kur ka hyr në këtë sallë është vërejtur fiziku, eleganca e saj. Natyrisht stërvitjet e para janë më të vështira, por puna e saj ka dhënë rezultat”, shprehet trajnerja Abeliana Bregu.

Përkrahja nga prindërit nuk i kishte munguar në asnjë moment gjimnastes nga Hajvalia.

- Advertisement -

“Si prind i kisha sugjeruar të gjithë prindërit që fëmijëve të tyre në bazë të talentit t’iu ndihmojnë në krejt format. Valëza që prej fillimit e ka pasur përkrahjen time dhe do ta ketë gjithmonë”, është shprehur babai i gjimnastes.

Stërvitjet Valza i kryen tri deri në katër herë gjatë javës, ndërsa më intensive ato i ka kur janë në pyetje paraqitjet jashtë vendit.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjest human: Mërgimtari që jeton në Gjermani do ta paguajë shumën për shërimin e 13 vjeçares

Dje dhe sot nëpër media ka qarkulluar thirrja për ndihmë ndaj Rinesa Danit. Për trajtimin...

9 vjeçarit nga Prizreni, Benjamin Beqirit i duhet ndihmë financiare për shërim

Benjamin Beqiri nga Prizreni, i cili po përballet me disa sëmundje që në lindje...

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...