E martë, 23 Korrik, 2024

Vaksinimi i fëmijëve, mjekja pediatre flet për komplikacionet

- Advertisement1-

Mjekja pediatre Nikoleta Koliçi, ka folur pasditen e kësaj të hëne për vaksinimin e fëmijëve dhe Covid-in.


E ftuar në studion e emisionit “Rudina” në TV Klan, Koliçi ka treguar për komplikacionet që mund të hasen pas vaksinimit të fëmijëve.

- Advertisement -

Mjekja ka theksuar se është e këshillueshme që fëmijët të vaksinohet në qendra shëndetësore, pasi në rast komplikacionesh u jepet ndihma maksimale.

“Një nga komplikacionet më madhore është shoku anafilaktit. Prandaj vaksinat duhen patjetër të kryhen në institucione shëndetësore. Nga frika e Covid-19, një pjesë e madhe e prindërve kërkojnë që të kryhet vaksinimi në shtëpi, gjë që nuk është shumë e sigurt. Mundësi e një shoku anafilaktik është shumë e vogël, por duhet të jemi të kujdesshëm dhe të vëmendshëm edhe për atë rast që është shumë i rrallë. Po të ndodhi shoku anafilaktik në kushtet e shtëpisë ose jashtë një qendre shëndetësore që ofron ndihmën maksimale, do të ishte fatale për atë rast”, u shpreh mjekja pediatre.

 

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...