E diel, 14 Prill, 2024

Ushqimet që duhet të konsumoni për të pasur një humor të mirë

- Advertisement1-

Aristoteli tha se lumturia varet nga vetja jonë dhe mund të fillojmë ta ndërtojmë atë edhe në tryezë.

Profesor Luca Pirretta – nutricionist dhe gastroenterolog në Universitetin e Kampusit Biomedical të Romës – ka hartuar një listë të veçantë të 7 ushqimeve që përmirësojnë humorin, të cilave u shtohen këshillat e çmuara (edhe për sa i përket kombinimeve) të psikologes dhe psikoterapistes Paola Medde.

- Advertisement -

Siç vuri në dukje OBSH në këtë vit të pandemisë, lodhja, rraskapitja dhe ndryshimet e humorit janë në rendin e ditës. Me këto 7 ushqime do të jemi në gjendje të gjejmë recetën e lumturisë, duke i përzier ato në një mënyrë të thjeshtë dhe të shëndetshme dhe duke i lejuar vetes ndonjë shkelje (e cila herë pas here nuk dëmton).

Çokollata qëndron në krye të ushqimeve që përmirësojnë humorin. Profesor Pirretta, shpjegon se si konsumimi i saj është i mirë për trupin dhe mendjen. Çokollata përmban etanolaminë dhe feniletilaminë, dy substanca që eliminojnë lodhjen, japin eufori dhe përcjellin një ndjenjë të shkëlqyeshme të mirëqenies. Ajo përmban gjithashtu teobrominë e cila na jep nxitjen e duhur për të përballuar ditën. Me pak fjalë, çokollata është një kurë e vërtetë kur të gjithë ndihemi pa humor. Nëse Profesor Pirretta rekomandon një katror në ditë, doktoreshë Medde na jep një këshillë shumë të dobishme: pas një vakti të lehtë me bazë mishin e bardhë ju lehtë mund ta shkelni me një tortë me çokollatë, për të kënaqur qiellzën dhe lehtësuar ndjenjën e lodhjes.

Në vendin e dytë qëndrojnë mishi i pulës dhe i gjelit të detit. Ne tashmë e dinim se ato janë një zgjedhje e shëndetshme dhe e lehtë, por profesor Pirretta na jep disa informacione më shumë që janë vërtet shumë të dobishme. Mishrat e bardhë përmbajnë aminoacide, të tilla si triptofani, të cilat lejojnë trupin tonë të sintetizojë dy neurotransmetues, serotoninën dhe melatoninën. Çfarë efekti ka ky proces? Thjesht, stimulon një humor dhe gjumë të mirë tek ne. Dr. Medde specifikon që vaktet dhe kombinimet duhet të jenë gjithmonë në përpjesëtim me moshën dhe gjendjen shëndetësore të secilit. Për të moshuarit, për shembull, një pjatë me mish pule ose gjeldeti të shoqëruar me ananas është ideale, pasi ndihmon në rritjen e mirëqenies.

- Advertisement -

Frutat e thata zënë vendin e tretë në mesin e ushqimeve që përmirësojnë humorin, të përsosura për kohë stresuese (pandemi mbi të gjitha). Pavarësisht nëse janë bajame, fëstëk ose arra, ju jeni të lirë për të zgjedhur. Në çdo rast, kënaqja me këto ushqime si meze ose, pse jo, vendosja e tyre në sallata dhe salca, japin një kontribut të madh në trupin tonë. Frutat e thata përmbajnë sasi të mëdha të magnezit, një mineral që kontribuon në relaksimin e muskujve duke dhënë një ndjenjë relaksimi dhe pushimi.

Bishtajoret hyjnë gjithashtu në këtë listë. Në dimër ato janë ideale për supa të shijshme dhe të ngrohta, por përfitimet e tyre sigurisht që janë të kufizuara në çështjen e “temperaturës”. Bishtajoret përmbajnë një përzierje të karbohidrateve, proteinave dhe fibrave që janë një bombë e vërtetë energjie për trupin. Ato ushqejnë trupin dhe mikrobiotën e zorrëve dhe stimulojnë sistemin imunitar.

Drithërat përfshihen gjithashtu në këtë listë. Pse janë ndër ushqimet që sigurojnë humor të mirë? Ato stimulojnë (mesatarisht) prodhimin e insulinës, e cila nga ana tjetër lejon që triptofani dhe kripërat minerale të hyjnë në qeliza. E gjithë kjo përkthehet në sintezën e hormoneve të lumturisë.

- Advertisement -

Djathë nape është gjithashtu një nga ushqimet shumë të rekomanduara për një humor të mirë. Ky djathë i freskët përmban proteina hirre që sigurojnë tre aminoacide – valinë, leucinë dhe izoleucinë – të cilat stimulojnë qarkullimin e muskujve (d.m.th. qarkullimin e proteinave). Konsumimi i tij na jep një ndjenjë shumë të këndshme të mirëqenies dhe rekomandohet shumë sidomos për ata që e duan aktivitetin fizik.

Renditja e ushqimeve që përmirësojnë humorin përfundon me dy fruta ekzotike dhe të shijshme: mango dhe papaja. Që të gjithë frutat janë të mira për ju, kjo gjë nuk është sekret, por këto dy fruta tropikale janë vërtet të jashtëzakonshme. Papaja dhe Mango kanë një përmbajtje të lartë të vitaminave A dhe E, të cilat kryejnë një funksion të fuqishëm antioksidues. Përveç kësaj, ato përmbajnë kripëra minerale dhe sasinë e duhur të sheqernave që gudulisin qiellzën, por edhe mendjen. Një qetësues natyral dhe i lehtë i stresit.

Burimi / https://dilei.it/

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...