E diel, 14 Korrik, 2024

Ushqimet që duhet të konsumoni për një gjumë të mirë

- Advertisement1-

Të gjithë ndonjëherë kemi probleme të biem në gjumë, dhe mungesa e tij ka një efekt shumë të keq në të gjithë trupin.


Dobëson sistemin imunitar, për këtë arsye ne jemi më të ndjeshëm ndaj viruseve, rrit rrezikun e humbjes së peshës gjatë trajnimit intensiv dhe gjithashtu ndikon në hormonet që rregullojnë oreksin, gjë që rrit urinë dhe etjen, raporton Real Simple.

- Advertisement -

Këto ushqime mund t’ju ndihmojnë të flini më lehtë:

Bajame

Bajamet përmbajnë shumë magnez, dhe hulumtimet tregojnë se mungesa e tij mund të shoqërohet me pagjumësi. Për të rënë në gjumë, truri duhet të “qetësohet”, dhe magnezi mund të ndihmojë në këtë proces. Ju mund të shijoni bajamet, t’i përzieni me kos ose t’i shtoni në sallata.

Tërshëra

Tërshëra është një burim i shëndetshëm i karbohidrateve nga drithërat, si dhe një burim i mirë i magnezit. Kjo është arsyeja pse është një ushqim i mirë për të filluar, por edhe për të përfunduar ditën. Mund të kombinohet me bajame, kështu që efekti pozitiv në gjumë është më i madh.

Mjedra

- Advertisement -

Nëse jeni si shumica, ndoshta keni mungesë të fibrave, dhe kjo mund të ketë një efekt negativ në gjumë. Shumica e të rriturve kanë nevojë nga 25 deri në 35 gramë fibra në ditë, dhe një grusht me mjedra përmban deri në nëntë gramë. Nëse përzieni mjedra me fara chia dhe kivi, jeni në rrugën tuaj për të rritur marrjen e fibrave dhe të flini më të qetë.

Kos dhe kefir

Nëse deri më tani nuk i keni kushtuar vëmendje shëndetit të zorrëve, duhet të filloni. Mikrobioma, një koleksion prej miliona bakteresh në sistemin tuaj të tretjes, shoqërohet me një model gjumi. Një numër në rritje i studimeve tregojnë faktin se mikrobioma është e përfshirë në rregullimin e humorit, niveleve të stresit dhe ritmit të gjumit.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...