E mërkurë, 22 Maj, 2024

Ushqimet pikante kanë shumë dobi, por çfarë pasoja negative i sjellin organizmit?

- Advertisement1-

Një nga gjërat që mund të irritojë fytin tuaj është konsumimi i ushqimeve pikante.


Padyshim që ushqimet pikante mund të ndihmojnë në humbjen e peshës, sëmundjet e zemrës, madje edhe me depresionin.

- Advertisement -

Sidoqoftë, ato nuk janë të përshtatshme për të gjithë dhe konsumi i tepërt mund të luajë një rol negativ në shëndetin tuaj.

Mund të kenë efekt laksativ

Konsumi i ushqimeve pikante mund të shkaktojë probleme me stomakun dhe diarre.

- Advertisement -

Sipas një studimi shkencor, kapsaicina (një përbërës që gjendet tek ushqimet pikante) e konsumuar me bollëk mund të irritojë stomakun tuaj pas ngrënies.

Simptomat përfshijnë të përziera, të vjella, dhimbje barku dhe diarre.

Pra, nëse jeni tepër të ndjeshëm ndaj ushqimeve pikante, do të ishte mirë t’i ndërprisni.

- Advertisement -

Mund të shkaktojnë puçrra dhe ekzema

Kur ushqimi pikant krijon inflamacion në zorrë, ndonjëherë ai mund të shfaqet gjithashtu në lëkurë me skuqje, puçrra ose madje ekzemë.

Nëse një ushqim i veçantë mund të jetë fajtor, dermatologët sugjerojnë që të mbani një ditar ushqimi për të përcaktuar atë që po ju dëmton.

Mund të shkaktojnë pagjumësi

Nëse preferoni një vakt të pasur me erëza, këshillohet ta konsumoni atë në drekë.

Ushqimet pikante dhe acide mund shkaktojnë urth. Urthi është veçanërisht problematik për njerëzit me sëmundje të refluksit gastroezofageal.

Sipas shumë ekspertëve, ngrënia e ushqimeve pikante përpara gjumit nuk këshillohet sepse mund të përkeqësojë sikletin që ndjeni.

Mund të ndikojnë tek zëri juaj

Një nga gjërat që mund të irritojë fytin tuaj është konsumimi i ushqimeve pikante.

Ato jo vetëm që mund të shkaktojnë të vjella dhe ënjtje, por edhe të bëjnë që zëri juaj të tingëllojë si një zë i mbytur.

Mund të shkaktojnë flluska dhe skuqje

Ushqimet pikante ngacmojnë receptorët në lëkurë që normalisht reagojnë ndaj faktorëve të jashtëm.

Këta receptorë i përgjigjen ndryshimeve të temperaturës dhe stimulimit intensiv mekanik, të tilla si shtrëngimi dhe prerja, por ato gjithashtu përgjigjen edhe ndaj disa kimikatëve.

Sistemi nervor qëndror mund të mashtrohet kur këto dhimbje stimulohen nga ndonjë kimikat, si ai tek speci djegës, i cili shkakton një përgjigje të paqartë nervore.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...