E mërkurë, 22 Maj, 2024

Udhëkryqet e një nënë pa përkrahje me dy fëmijë

- Advertisement1-

Në emisionin Historia ime në Tv Klan gjatë sezonit të parë ka trajtuar dhe sjellë shpesh histori grash të divorcuara, të cilat mbeten të vetme në rolin e nënës, duke pasur nën përgjegjësinë e tyre të plotë, rritjen e fëmijëve., pa mbështjen dhe përgjigjen ndaj detyrimeve nga ana e babait të këtyre të fundit.

Por edhe më të rënda bëhen këto raste kur këto nëna e gjejnë veten tërësisht në udhëkryq, pa pasur as mbështetjen e familjarëve apo të afërmve të tyre dhe pa pasur as kushtet e përshtatshme fizike për të punuar dhe për të siguruar jetesën e fëmijëve të tyre.

- Advertisement -

I tillë është pikërisht rasti i një nëne që ka ardhur sot të rrëfejë historinë e saj në programin ‘Historia ime’ dhe për të kërkuar ndihmë ndaj institucioneve. Kjo nënë e dëshpëruar ka ardhur sot me besim, por dhe me frikën ndaj paragjykimeve të vendit ku jeton, ndaj ka këmbëngulur të mos e zbulojë identitetin e saj.

Bëhet fjalë për një 33-vjeçare e cila ka lindur në një fshat të Fierit, aktualisht banon në qytetin e Fierit. Ishte vetëm 15 vjeç kur u lidh me djalin i cili më vonë do të bëhej bashkëshorti i saj. Në vitin 2008 u martua, pa dëshirën dhe mbështetjen e familjes së saj.

Nga martesa e tyre sollën në jetë dy fëmijë, dy djem, të cilët sot janë përkatësisht 12 dhe 9 vjeç, dhe të dy janë nxënës në ciklin 9-vjeçar.

- Advertisement -

Bashkëshorti asnjëherë nuk ka qenë i përgjegjshëm si duhet ndaj saj dhe fëmijëve të tij. Ai luante bixhoz, punonte vetëm në të zezë kur mundej dhe nuk kishte një punë të qëndrueshme. Për shkak të sjelljeve të tij problematike ka qenë dhe në burg.

Në vitin 2012, 33-vjeçarja nuk duroi më dhe vendosi të divorcohej prej tij dhe pse ishte 8 muajshe shtatzënë me djalin e tyre të dytë. Por ajo e ka pasur gjithmonë të vështirë t’ia dalë e vetme, pasi ende sot nuk i ka marrëdhëniet e mira me familjarët e saj dhe nuk ka asnjë mbështetje.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjejnë njëra-tjetrën pas 32 vitesh: Nënës i bie të fikët në krahët e vajzës

Një histori e trishtë është transmetuar ditën e sotme në rubrikën “Ka një mesazh...

Kujdes nëna: Këto ushqime nuk duhet t’ua jepni fëmijëve pa bërë 2 vjeç

Stomaku dhe gjithë sistemi tretës i fëmijëve është mjaft i ndjeshëm dhe nuk mund...

Ky artikull është për ju që keni planifikuar të bëheni nëna pas moshës 40-vjeçe!

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në...

Momente prekëse, nëna me kancer ndahet mes lotësh nga i biri para se të niset drejt spitalit

Jonida është veçse 25 vjeç, por sëmundja e kancerit po ia shkurton jetën. Kur...