E hënë, 22 Korrik, 2024

3 mënyra për t’i mbajtur të mushkëritë e shëndetshme

- Advertisement1-

Shumica prej nesh pushojnë kur janë të sëmurë. Por, me COVID-19, ekspertët thonë se lëvizja shpejton rikuperimin.

“Virusi pëlqen të sulmojë mushkëritë dhe qëndrimi në shtrat shkakton shkatërrimin e qeseve të vogla të ajrit. Kjo mund të ulë marrjen e oksigjenit dhe të intensifikojë sëmundjen”, shpjegon pulmologu William O Lacy.

- Advertisement -

Më poshtë gjeni tri mënyrat:

Për të hapur rrugët e ajrit: Uluni drejtë

Kur keni probleme për të marrë frymë thellë, prirja juaj e parë është të shtriheni. Por, Dr. Lacy, drejtori mjekësor i pulmologjisë, këshillon të uleni sa më shumë që të jetë e mundur. Ulja i jep mushkërive një ndihmë gravitacionale duke i lejuar të zgjerohen plotësisht.

Për të rihapur qeset e ajrit: Provoni frymëmarrjen me hundë

Një teknikë e thjeshtë: merrni frymë sa më thellë që të jetë e mundur, atëherë mbani frymën tuaj për rreth pesë sekonda para se ta nxirrni frymën. Bëjeni pesë herë brenda orës.

Për mushkëri më të forta: Bëni një shëtitje

- Advertisement -rrrrrrr

Duke ecur, ju forconi muskujt që mbështesin mushkëritë, thotë Dr. Narasimhan, i cili shton se kjo ndihmon në parandalimin e mpiksjes së gjakut që mund të komplikojë coronavirusin. Rekomandohet shëtitje e lehtë deri në 20 minuta në ditë.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...