E mërkurë, 24 Korrik, 2024

Tri këshilla për të kaluar më lehtë tremujorin e parë të shtatzënisë

- Advertisement1-

Muajt ​​e parë të shtatzënisë janë koha e ndryshimeve të rëndësishme për trupin tuaj.

Nëse kjo është përvoja juaj e parë që jeni shtatzënë, mund të ndiheni çuditshëm.

- Advertisement -

Më poshtë ua sjellim tre këshilla për t’ju ndihmuar të kaloni lehtësisht këtë periudhë.

Pushoni shumë

Është shumë e zakonshme të ndiheni të rraskapitur gjatë shtatzënisë. Ndryshimi i hormoneve dhe fakti që trupi juaj po siguron energji për të krijuar një jetë të re mund t’ju ​​lërë të ndiheni sikur gjumi është e vetmja gjë në mendjen tuaj. Sigurohuni që të pushoni mjaftueshëm gjatë natës duke shkuar në shtrat më herët se rutina juaj e mëparshme.

Qëndroni të hidratuar

Gjatë shtatzënisë, trupi juaj përdor shumë lëngje. Jo vetëm që po krijoni lëngun amniotik që rrethon foshnjën, por trupi juaj gjithashtu po rrit vëllimin e tij të gjakut. Mbani ujë ose pije elektrolitike me vete gjatë gjithë ditës, dhe pini vazhdimisht.

Kujdes nga aromat

- Advertisement -rrrrrrr

Hormonet që ndryshojnë ndikojnë në mënyrën se si ju përgjigjeni erërave. Ajo që dikur mbante erë të mirë mund t’ju ​​bëjë keq. Kushtojini vëmendje erës së gatimit të ushqimeve, plehrave dhe aromatizuesve të ajrit që mund të mos ju vijnë mirë. Ajrosni shtëpinë tuaj duke hapur dritare dhe dyer.

Tremujori i parë i shtatzënisë është koha e shumë ndryshimeve. Ndjekja e këtyre këshillave e bën shumë më të lehtë.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...