E enjte, 20 Qershor, 2024

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

- Advertisement1-

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm!

Jo vetëm që placenta do të formohet plotësisht midis javës 18-20, por rritja e kokrrës suaj të vogël është e barabartë me lëvizje të forta, që do të thotë se së shpejti do të jeni në gjendje të ndjeni lëvizjen e foshnjës, shkruan burimi Baby Center përcjell Gazeta Shneta.

- Advertisement -

Gjithashtu, foshnja mund të dëgjojë zërin tuaj, duke e bërë çdo histori para lindjes edhe më kuptimplotë.

Për më tepër, ju do të jeni në gjendje të konfirmoni gjininë e tyre në skanimin e anatomisë 20-javore, nëse dëshironi ta zbuloni.

Duke folur për anatominë, një nga ndryshimet më të dukshme në foshnjën tuaj të ardhshme këtë tremujor është pamja e tyre.

- Advertisement -

Veçoritë kryesore dalin në skenë dhe fillojnë të transformojnë filizin tuaj të vogël nga një pikë e vogël në bebe të plotë.

Sipas Shoqatës Amerikane të Shtatzënësisë, formimi i atributeve të mëposhtme janë duke u zhvilluar në këtë fazë të tremujorit të dytë të shtatzënisë:

Një fije e hollë dhe e butë e quajtur lanugo fillon të shfaqet në lëkurë, duke filluar nga koka.

- Advertisement -

Gjurmët e vogla të gishtërinjve do të vendosen, duke kompletuar uniken e të voglit tuaj përgjithmonë. Nga mesi i tremujorit, foshnja juaj do të ketë edhe thonjtë.

Të gjithë përbërësit e syve po zhvillohen, duke përfshirë vetullat dhe qerpikët.

Vernix caseosa (substanca e bardhë e pastruar që shihet në lindje) fillon të mbulojë lëkurën për ta mbrojtur atë nga lëngu amniotik. (Nivelet e lëngjeve të nënës vazhdojnë të rriten deri në javën e 36-të të shtatzënisë për ta mbajtur fetusin të qetësuar mirë).

Lëkura bëhet gjithnjë e më pak transparente dhe yndyra fillon të shtojë mbushje në kornizën e të voglit tuaj.

Organe të tilla si mëlçia dhe pankreasi janë pothuajse të plota dhe në gjendje të funksionojnë.

Ëndërrimtari juaj i vogël ka zhvilluar cikle zgjimi dhe gjumi, dhe siç mund ta vëreni përfundimisht në kohën e gjumit, ato shpesh janë të kundërta me tuajat.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...

Komuna e Prishtinës do t’i mbështes me 500 euro lehonat me asistencë sociale

Komuna e Prishtinës do t’i mbështes me 500 euro nënat lehona të cilat janë...