E diel, 21 Prill, 2024

Tregoni kujdes! Këtë pjesë të trupit duhet ta ruani gjithmonë nga dielli

- Advertisement1-

E mira është që ka shumë gjëra që mund të bësh për të mbrojtur sytë. Ja çfarë mund të bëni.


Duart, këmbët dhe supet janë pjesët me rrezik të lartë të trupit tonë që i mbulojmë me krem ​​mbrojtës. Por ka një pikë që shumica prej nesh zakonisht e neglizhojmë, shkruan “ABCnews”.

- Advertisement -

Më pak se 10% e njerëzve kujdesen për sytë e tyre kur ekspozohen në diell. Shoqata Amerikane e Kancerit parashikon 2.580 raste të reja të kancerit të syrit këtë vit, shumica e tyre melanoma vdekjeprurëse që disa studiues i lidhin me ekspozimin e madh në diell. Në fakt, 60% e rasteve kanë të bëjnë me grate.

E mira është që ka shumë gjëra që mund të bësh për të mbrojtur sytë. Ja çfarë mund të bëni:

Vendosni syze dielli

- Advertisement -

Ose po bie shi ose është me diell. Zgjidhni një palë syze me mbrojtje UV 400 ose 100 bllokues UV në etiketë. Ngjyra e lenteve është thjesht çështje shijeje dhe ndryshimi personal; lentet e polarizuara janë dukshëm më të këqija për shëndetin. Mos e kaloni ngjyrën e lenteve vetëm sepse mbani thjerrëza kontakti me mbrojtje UV, pasi kjo nuk mjafton.

Vendosni nje kapele

Hija e ofruar nga kapelja ndihmon dhe bllokon rrezet UV të dëmshme nga zona juaj e syve.

- Advertisement -

Kushtojini vëmendje kohës

Rrezet e diellit janë më të forta midis orës dhjetë në mëngjes dhe katër pasdite, pavarësisht nëse jeni në qytet apo në plazh. Kështu që sigurohuni që të shmangni trafikun sa më shumë që të jetë e mundur gjatë këtyre orëve.

Kontrolloni ilaçet tuaja

Disa antibiotikë dhe pilula kontraceptive mund t’i bëjnë sytë shumë të ndjeshëm ndaj diellit, duke bërë që ato të digjen në më pak kohë ose në nivele më të ulëta të ekspozimit. Nëse jeni duke marrë këto pilula, bisedoni me mjekun tuaj për të qëndruar i sigurt.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...