E diel, 19 Maj, 2024

Tre sugjerime përpara se të filloni gjidhënien pas lindjes cezariane

- Advertisement1-

Gjidhënia është një proces i shkëlqyeshëm dhe njëkohësisht është një lidhje e fortë dhe e qëndrueshme mes nënës dhe foshnjes.

Përkundazi miteve, gratë që kanë kaluar një lindje cezariane mund të vazhdojnë procesin e gjidhënies sa më shpejt që të jetë e mundur shkruan Parenting.FirstCry, transmeton GazetaShneta.

- Advertisement -

Mirëpo, gjithmonë qëndroni në kontakt me mjekun tuaj dhe mbani në mend këto gjëra:

1)Me konsultimin paraprak dhe miratimin nga mjeku juaj, ju mund të zgjidhni të ushqyerit nga lëkura në lëkurë. Përmes kësaj metode, ju mund të ndihmoni në stimulimin e instinkteve, ku kontakti do të ndihmojë që foshnja juaj të arrijë natyrisht gjirin tuaj

2)Është mjaft e mundur që ju të keni dhimbje menjëherë pas lindjes dhe për një kohë pas. Pyesni mjekun ose anesteziologun tuaj për ilaçe që do t’ju ndihmojnë të ndjeheni më të rehatshëm, por do t’ju lejojë të jeni vigjilent dhe të jeni mjaftueshëm i duhur për t’u lidhur me fëmijën tuaj.

- Advertisement -

3)Temperatura juaj mund të rritet pas lindjes dhe mund të keni ethe. Kjo është jo një arsye për t’u frikësuar ose për të ndaluar të menduarit për ushqyerjen me gji. Thjesht përmbajuni higjenës tuaj përpara se ta lejoni fëmijën tuaj të bëjë kontakt me gjoksin në mënyrë që të mos kalojë ndonjë mikrob.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...