E hënë, 22 Korrik, 2024

Thënie për nënën: Ne jemi lindur nga dashuria, dashuria jonë është nëna

- Advertisement1-

Dashuria e nënës është karburanti që lejon një person të thjeshtë për të arritur të pamundurën.
~ Marion C. Garretty

Nënë: fjala më e bukur në buzët e njerëzimit.
~ Kahlil Gibran

- Advertisement -

Kur isha fëmijë, nëna më tha:” Nëse bëhesh ushtar, do të arrish të bëhesh gjeneral. Nëse bëhesh murg, do të arrish të bëhesh prift. ”
Përfundimisht u bëra piktor dhe arrita të bëhem Picasso.
~ Pablo Picasso

Në fund, vetëm unë mund t’u jap fëmijëve të mi një nënë të lumtur që e do jetën.
~ Janene Wolsey Baadsgaard

Të jesh nënë do të thotë të mësosh forcat që nuk i njihje dhe të përballosh frikën që nuk e dinit se ekzistonte.
~ Linda Voótin

Në veshët e një fëmije, fjala “nënë” është magjike në të gjitha gjuhët.
~ Arlene Benedikti

Nuk ka mënyrë për t’u bërë një nënë e përsosur, por miliona mënyra për t’u bërë një e mirë.
~ Jill Churchill

Kur je nënë, nuk je kurrë vetëm në mendimet e tua. Një nënë gjithmonë duhet të mendojë dy herë. Një për vete dhe një për fëmijën e saj.
~ Sophia Loren

- Advertisement -rrrrrrr

Do të ketë kaq shumë herë që ju do të ndiheni sikur keni dështuar, por në sytë, zemrën dhe mendjen e fëmijës jeni një Super Mami.
~ Stephanie Precourt

Në momentin që lind një fëmijë, lind edhe nëna. Ajo nuk ekzistonte më parë – gruaja ekzistonte por kurrë nëna. Nëna është një qenie e re.
~ Osho Rajneesh

Kur bëhesh nënë, bëhesh nënë e të gjithë fëmijëve. Nga aty dhe tutje, çdo i lënduar, i braktisur, i frikësuar është fëmija juaj. Jetoni bashkë me nënat e torturuara të çdo race dhe besoni me ta dhe mbani zi me ta. Dëshironi të ngushëlloni të gjithë të dëshpëruarit.
~ Charlotte Gray

Nëna: çdo dashuri fillon dhe përfundon atje.
~ Robert Browning

Fati i ardhshëm i një fëmije, është gjithmonë rezultat i punës së nënës së tij.
~ Napoleon B.

Perëndia nuk mund të jetë i kudondodhur, kështu që krijoi nënat.
~ Joseph R.
Zemra e nënës është një humnerë e thellë, në fund të së cilës gjithmonë do të gjesh falje.
~ Honore de Balzac

Nuk ka strehim më të mirë për fëmijët sesa krahët e nënës.
~ G. Sandi

Mjekët më thanë se kurrë nuk do të mund të ecja përsëri, por nëna ime ishte e sigurtë se do të ecja përsëri. E, dhe unë besova nënën time!
~ Willma Rudolph

“Disa nëna puthin, të tjera janë më të rrepta, por dashuria është gjithmonë e njëjtë. Përveç kësaj, shumica e nënave puthin dhe qortojnë në të njëjtën kohë.
~ Perl S. Back

Nuk e kuptoni se sa ju do nëna juaj , derisa të zbuloni në sirtar të gjitha pikturat dhe kartat që i keni dhënë.
~ Pam Brown

Nëna: banka që depozituam të gjitha dhimbjet dhe shqetësimet tona.
~ T. DeWitt Talmage

Mashkulli ka të sigurt vetëm një dashuri – dashurinë e nënës.
~ Berne

Nëna është personi i vetëm në botë i cili të do para se të të shohë.
~ Johann Heinrich Pestalozzi

Ne jemi lindur nga dashuria. Dashuria jonë është nëna jonë.
~ Rumi

Dora që përkund djepin është ajo që rrotullon fatin e njerëzve, sepse ajo dhe vetëm ajo e drejton jetën kah horizontet e ndritura ose të errëta.
~ Haki Stërmilli.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjejnë njëra-tjetrën pas 32 vitesh: Nënës i bie të fikët në krahët e vajzës

Një histori e trishtë është transmetuar ditën e sotme në rubrikën “Ka një mesazh...

Kujdes nëna: Këto ushqime nuk duhet t’ua jepni fëmijëve pa bërë 2 vjeç

Stomaku dhe gjithë sistemi tretës i fëmijëve është mjaft i ndjeshëm dhe nuk mund...

Ky artikull është për ju që keni planifikuar të bëheni nëna pas moshës 40-vjeçe!

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në...

Momente prekëse, nëna me kancer ndahet mes lotësh nga i biri para se të niset drejt spitalit

Jonida është veçse 25 vjeç, por sëmundja e kancerit po ia shkurton jetën. Kur...