E enjte, 22 Shkurt, 2024

Tentuan të përgatisnin ëmbëlsirën e “Squid Game”, 3 fëmijë në Australi përfundojnë në spital

- Advertisement1-

Tre fëmijë kanë përfunduar me djegie të rënda në spitalin pediatrik të Sydeny, pasi u përpoqën të bënin ‘Dalgona’.


Për të gjithë ju që nuk e dini se çfarë është ‘Dalgona’. Ëmbëlsira fitoi popullaritet masiv nga seriali ‘Squid Game’, duke i shtyrë fansat të merrnin pjesë në sfidën ‘Dalgona Candy’.

- Advertisement -

Në një paralajmërim të publikuar nga rrjeti i spitaleve të fëmijëve të Sidneit, personeli mjekësor u kërkoi prindërve që të ishin vigjilentë ndaj fëmijëve të tyre të cilët tentojnë të bëjnë këtë ëmbëlsirë në shtëpi.

Fëmijët filluan të sajojnë ëmbëlsirën e sheqerit të shkrirë në shtëpi, në mënyrë që njësoj si në lojë, të shkëpusnin një formë brenda saj, pa e thyer ëmbëlsirën.

Sado e pafajshme që mund të duket loja, ajo paraqet një rrezik të konsiderueshëm për t’u djegur, sipas fjalëve të Dr Erik La Hei. Ndërsa sheqeri shkrihet në një temperaturë më të lartë se ajo që nevojitet për të zier ujin, përzierja për të krijuar ëmbëlsirën është një kombinim i rrezikshëm i të qenit e nxehtë dhe e ngjitshme, duke shkaktuar djegie më të thella dhe më serioze.

- Advertisement -

Vetëm në muajin e fundit tre fëmijë janë dërguar me urgjencë në spital me djegie të shkallës së tretë, ndërsa incidente të ngjashme janë nga përpjekjet e kopjimit për të bërë ëmbëlsirën janë regjistruar edhe në vende të tjera të botës.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën tuaj

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën e të gjithëve për trajtim jashtë...

A po i demotivojme fëmijët nga veshjet që i blejmë? Nga Marsida Simo (Sociologe)

  Bota e konsumit ka vite që është brendësuar në jetën tonë, duke filluar edhe...