E diel, 14 Korrik, 2024

Të mirat e konsumimit të avokados gjatë shtatzënisë

- Advertisement1-

Në përgjithësi avokadot gjatë shtatzënisë po preferohen më shumë për shkak të një numri të lartë benefitesh.

Avokadot janë të pasura me plot yndyra të mira, me fibra dhe burim i shkëlqyeshëm folateve shkruan BellyBelly, transmeton GazetaShneta.

- Advertisement -

Folati është i rëndësishëm gjatë shtatzënisë së hershme, sepse mund të zvogëloj rrezikun e defekteve të lindjes.

Studimet e shumta, sugjerojnë se avokadot janë të lidhura me përmirësimet në shëndetin e nënës, në veçanti në cilësinë e qumështit të gjirit.

Në fund, studiuesit konkluduan se avokadot janë një ushqim unik i pasur me lëndë ushqyese me baza bimore që përmbajnë shumë nga lëndët ushqyese për shëndetin dhe zhvillimin e fetusit.

Avokadot janë të shkëlqyera të konsumohen në mëngjes si smoothie.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...