E enjte, 22 Shkurt, 2024

Të gjithë u blejnë bebeve dhurata rozë ose blu. A gabojnë shumë?

- Advertisement1-

A e dini se çfarë ngjyre pëlqejnë më shumë bebet?


Shkencëtarët britanikë theksojnë se ngjyrat blu, e kuqe, vjollcë dhe portokalli janë të preferuarat e tyre, dhe më së paku u pëlqejnë ngjyrat kafe dhe gri, gjë që shkatërroi mitin se nuk i dallojnë ngjyrat.

- Advertisement -

Ato shohin ngjyra, por atë aftësi e zhvillojnë për disa muaj, thonë ekspertët nga laboratori në Sari, bazuar në hulumtimet në të cilat morën pjesë 250 fëmijë, transmeton Telegrafi.

Shkencëtarët testuan foshnjat katërmuajshe duke u treguar atyre ngjyra të ndryshme në një monitor dhe duke i vëzhguar reagimet e tyre.

Fëmijët reaguan ndryshe, por diversiteti ishte thelbësor për të mbajtur vëmendjen e tyre.

- Advertisement -

Disa fëmijë preferojnë një ngjyrë të veçantë, ndërsa të tjerët preferojnë më shumë ngjyra të ndryshme.

Nëse vazhdimisht u tregoni blu në nuanca të ndryshme, ata do ta konsiderojnë ngjyrë të njëjtë dhe do të mërziten, theksojnë ekspertët. Por, nëse u tregoni jeshile, ata do të shfaqin interesim dhe do të fillojnë të shikojnë përsëri.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën tuaj

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën e të gjithëve për trajtim jashtë...

A po i demotivojme fëmijët nga veshjet që i blejmë? Nga Marsida Simo (Sociologe)

  Bota e konsumit ka vite që është brendësuar në jetën tonë, duke filluar edhe...