E diel, 19 Maj, 2024

Studimet tregojnë se dezinfektantët mund të dëmtojnë sytë e fëmijëve: Si t’i mbroni ata!

- Advertisement1-

Higjiena e duarve është një mënyrë e rëndësishme për të parandaluar përhapjen e Covid-19 dhe, kur nuk ka ujë dhe sapun, pastruesi i duarve me bazë alkooli është mënyra tjetër më e mirë për ta bërë këtë.


Dezinfektantët janë shfaqur në qendrat tregtare, shkollat, vendet e punës etj, për ta bërë më të lehtë për njerëzit që të dezinfektojnë duart e tyre.

- Advertisement -

Sidoqoftë, një pasojë, e dokumentuar në Francë, ka qenë dëmtimi tek fëmijët të cilët aksidentalisht kanë marrë dezinfektant në sy.

Rastet e fëmijëve që kanë patur ekspozim të syve ndaj këtyre produkteve janë rritur me 7 herë gjatë prillit dhe gushtit të 2020-ës.

16 fëmijë përfunduan në një spital pediatrik sepse kishin spërkatur dezinfektant në sy, krahasuar me vetëm 1 rast në vitin 2019. Dy raste të rënda përfunduan në operacione, që fatmrësisht rezultuan me sukses.

- Advertisement -

Rastet e spitalit ishin të gjitha me fëmijë nën moshën 4 vjeç. Rreziku më i madh, sipas kërkimit, mund të vijë nga dezinfektantët e instaluar në vende publike. Kjo për shkak se lartësia në të cilën vendosen ato, përkon zakonisht me të njëjtën gjatësi ku gjenden sytë e fëmijëve në këto mosha.

Në një studim tjetër, mjekët në Indi detajuan rastet e dy fëmijëve që aksidentaisht kishin marrë dezinfektant në sy. 4-vjeçarja u ankua se nuk duronte të shihte dritën, ndërsa 5-vjeçari kishte dëmtime të qepallës. Të dy fëmjët u rikuperuan përfundimisht pas trajtimeve përkatëse.

Mjekët rekomandojnë hapat e mëposhtëm:

- Advertisement -

– Nxitja e larjes së duarve me sapun dhe ujë më shumë se sa me dezinfektant

– Mësimi dhe trajnimi i fëmijëve se si t’i përdorin dezinfektantët

– Të paturit dezinfektantë të ndryshëm për fëmijë (mundësisht në lartësi më të ulët) dhe të rritur në qendra tregtare etj.

Ata këshillojnë:

“Në një rast urgjence lagni sytë me ujë pas ekspozimit kimik.”

Burimi: CNN

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjest human: Mërgimtari që jeton në Gjermani do ta paguajë shumën për shërimin e 13 vjeçares

Dje dhe sot nëpër media ka qarkulluar thirrja për ndihmë ndaj Rinesa Danit. Për trajtimin...

9 vjeçarit nga Prizreni, Benjamin Beqirit i duhet ndihmë financiare për shërim

Benjamin Beqiri nga Prizreni, i cili po përballet me disa sëmundje që në lindje...

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...