E hënë, 26 Shkurt, 2024

Sot pritet të vendoset nëse mësimi fillon apo jo të hënën

- Advertisement1-

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia do të zhvilloj sot një takim virtual me kryetarët e komunave, për të diskutuar masat e reja të cilat pritet të hyjnë në fuqi nga data 27 shtator.


Këtë e kanë konfirmuar nga Asociacioni i Komunave të Kosovës.

- Advertisement -

“Sot kemi mbledhje në ora 14:00. Presim të merret vendimi për rishikim të masave. Situata fatmirësisht është përmirësuar. Numri i të vdekurve dhe rasteve është ulur. Të lehtësohen masat në gastronomi, të nis mësimi”, ka thënë drejtori ekzekutiv i këtij asociacioni, Sazan Ibrahimi.

Një ditë më parë, ministri Arben Vitia ka paralajmëruar se më masat e reja do të hyjnë në fuqi nga e hëna.

Poashtu ai ka bërë me dije se të gjithë personat që duan të hyjnë brenda hapësirave të lokaleve të gastronomisë, duhet të kenë certifikatën e vaksinimit ose testin anti covid.

- Advertisement -

Zv- ministri i Arsimit, Dukagjin Popovci ka konfirmaur për “Indeksonline”, se sot osë më së largu të premten presin të merret vendimi për fillimin e vitit të ri shkollor nga data 27 shtator me prezencë fizike në shkolla.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Nga Bujar Hajdarmataj: Sfidat e ushtrimit të profesionit të mësuesit

Rrallë mund të gjesh një profesion tjetër përveç mësuesisë ku mësimdhënësit janë obliguar e...

Mësuesit shqiptarë të shqetësuar: Të rinjtë flasin më mirë anglishten se shqipen

2024 është “Viti i Gjuhës Shqipe”, shpallur nga Ministria e Arsimit, për të treguar...

Nga Malvina Lamçe Rista: Shkëputur nga ditari i një ish-nxënëseje dikur…Sot mësuese

Dita kur mësuesja jote të kish' folur, ngritur zërin, apo kritikuar, ishte dita më...

Anulohet tenderi mbi 330 mijë euro për digjitalizim të procesit arsimor në Prishtinë

Komuna e Prishtinës ka anuluar procedurën e prokurimit për digjitalizim të procesit edukativo-arsimor për...