E diel, 19 Maj, 2024

Simptomat e reja të Covid-19 që shfaqet te fëmijët – Dy shenjat shqetësuese

- Advertisement1-

Nëse shihni këto 2 shenja duhet të shqetësoheni.


Sipas një studimi të fundit Amerikan, ka dy simptoma të reja që shfaqen tek fëmijët nga Covid-19, shkruan “Living”.

- Advertisement -

Nëpërmjet tyre prindërit mund të kuptojnë që fëmijët e tyre janë infektuar, transmeton lajmi.net.

Skuqja dhe kruajtja (inflamacionet) shkaktohen prej infektimit. Në gjuhën shkencore quhet MIS-C, nuk ndodh gjithnjë por në shumicën e rasteve janë si shkak i Covidit.

Kjo simptomë u zbulua për herë të parë në prill të vitit të kaluar dhe rastet në rritje të fëmijëve të infektuar ka bërë që të shihet më me seriozitet nga ekspertët dhe mjekët.

- Advertisement -

Ekspertët nga Spitali i Fëmijëve të Filadelfias thonë se diagnostikimi i tij ka rezultuar i vështirë pasi shumë nga simptomat, duke përfshirë skuqjen, ethet dhe shqetësimet gastrointestinale, janë të ngjashme me sëmundjet e tjera të fëmijërisë.

Ata kanë publikuar fotot të fëmijëve që kanë shfaqur simptomën, të cilat mund të ndihmojnë në identifikimin e MIS-C, i cili mund të zhvillohet së bashku me koronavirusin.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...