E martë, 21 Maj, 2024

Si t’ia bëni që fëmijët të mos kenë më frikë nga errësira

- Advertisement1-

Gjatë një sondazhi, ku morën pjesë rreth 122 persona, 54% e tyre listuan errësirën si një nga 5 frikërat më të mëdha. Është afër mendsh që nëse të rriturit i tremben errësirës, fëmijët gjithashtu

Përbindëshat dhe hijet e frikshme bëhen pjellë e imagjinatës së tyre dhe shpesh kjo frikë mund të kthehet në problem për fëmijët apo dhe gjithë familjen.

- Advertisement -

A ka ndonjë mënyrë që ju vjen në ndihmë për t’i qetësuar nga kjo lloj frike? Sigurisht që po!

1. Fillimisht, dëgjo me vëmendje fëmijën

Merreni seriozisht frikën e fëmijës suaj. Mos e lini thjesht me fjalinë “monstrat nuk ekzistojnë” pasi thjesht do ta bëni situatën më keq.

- Advertisement -

Pyetini nga çfarë kanë frikë ekzaktësisht dhe tregojini që i kuptoni shumë mirë ato. Më pas, sigurohuni që janë të sigurt dhe se do të jeni aty për ta nëse do të ndjejnë frikë sërish gjatë natës.

2. Motivojini fëmijët

Studimet kanë treguar se komplimentet ndryshojnë mënyrën e mendimit. Kjo do të thotë që nëse ju i thoni vetes diçka pozitive, pas pak do të filloni ta besoni atë. Nëse i thoni fëmijës suaj që është trim apo i lavdëroni për përballjen e tyre nga frika do t’jua bëni më të thjesht. Fjalët pozitive do ta ndihmojnë seriozisht ta kalojnë frikën e errësirës dhe të besojnë se poshtë krevatit nuk ka asnjë monstër.

- Advertisement -

3. Kthejeni dhomën e errët në kënd lojërash

Në perceptimin e fëmijëve një dhomë e errët është e frikshme dhe e rrezikshme, por ju mund ta ndryshoni mënyrën se si e shohin ata. Përshembull, nisni të bëni performanca në errësirë. Një tjetër opsion? Organizoni mini-festa dhe lidheni këtë me errësirën!

4. Përdorni hilen 10 sekondëshe

Arsyeja pse fëmijët kanë frikë nga errësira ndoshta nuk bazohet tek frika prej saj, por tek tranzicioni drejt errësirës. Kur i fikim dritat menjëherë, na duket sikur verbohemi për pak sekonda dhe duhet kohë të ambientohemi. Këto janë pikërisht çastet kur fëmija nis të frikësohet.

Për t’jua bërë më të thjeshtë, kërkojini të mbyllin sytë ndërkohë që dritat janë ende ndezur. Pasi t’i keni fikur ato, vendosni duart tek sytë e fëmijëve dhe numëroni bashkë gjer në 10. Kur t’i hapin sytë, dhoma nuk do të duket dhe aq e errët sa më parë, aq më tepër nëse i lini një abazhur të vogël pranë.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjest human: Mërgimtari që jeton në Gjermani do ta paguajë shumën për shërimin e 13 vjeçares

Dje dhe sot nëpër media ka qarkulluar thirrja për ndihmë ndaj Rinesa Danit. Për trajtimin...

9 vjeçarit nga Prizreni, Benjamin Beqirit i duhet ndihmë financiare për shërim

Benjamin Beqiri nga Prizreni, i cili po përballet me disa sëmundje që në lindje...

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...