E martë, 23 Korrik, 2024

Si të rrisni fëmijë të pavarur

- Advertisement1-

Prindërimi është i vështirë pavarësisht se si mundoheni ta menaxhoni atë. Ju jeni përgjegjës për rritjen, formësimin dhe disiplinimin e një njeriu të vogël.

Dëshironi që fëmija juaj të jetë i shëndetshëm, i sigurt dhe i suksesshëm – kështu që nuk është çudi që mund ta gjeni veten duke ndihmuar shumë ose duke ndërhyrë së tepërmi për ta ndihmuar në çdo kohë që diçka shkon keq.

- Advertisement -

Por, ai kujdes i pandërprerë mund të pengojë rritjen dhe zhvillimin e fëmijës suaj. Prindërit që kujdesen shumë, shpesh bëjnë më shumë dëm sesa përfitim në ndjekjen e përsosmërisë.

Pra, si mund ta identifikoni nëse jeni një prind shumë i kujdesshëm? Cilat janë pasojat e mundshme? Dhe, më e rëndësishmja, si mund ta ndaloni mbytjen e pavullnetshme tani sesa më vonë? Ja çfarë duhet të dini.

 Çfarë janë prindërit që kujdesen shumë?

Prindërit shumë të kujdesshëm kërkojnë të strehojnë fëmijët e tyre nga dhimbjet fizike, mendore ose emocionale. Ata duan të sigurohen që fëmijët janë të suksesshëm, kështu që ata mund të  zbusin goditjet e jetës së përditshme.

Problemi është se ata shpesh kanë vizion tuneli në përpjekjen e tyre për të ndihmuar një fëmijë të arrijë qëllimet dhe të dominojnë në mënyrë rigoroze vendimmarrjen në emër të fëmijës së tyre, duke besuar se dinë se çfarë është më e mira.

- Advertisement -rrrrrrr

Megjithatë, nuk është mungesa e ndjeshmërisë që e shtyn këtë mendje të vetme. Në fakt, është krejt e kundërta. Është e rëndësishme të mbani mend se prindërit që kujdesen shumë – si të gjithë prindërit – kanë qëllime të mira. Ata duan atë që është më e mira për fëmijën e tyre.

Kjo tendencë për t’u strehuar, mbrojtur dhe manipuluar mund të shfaqet në shumë mënyra. Këtu janë vetëm disa shembuj të prindërimit të tillë:  

 Prindi tepër i kujdesshëm

Një vogëlush që sapo mëson të ecë është i paqëndrueshëm në këmbë. Mund të jetë shqetësuese të shikoni të voglin tuaj duke u tundur nëpër një dysheme me pllaka, teksa parashikoni një rënie të mundshme. Është normale që ju të dëshironi të ndërhyni dhe të lehtësoheni.

Sidoqoftë, dekurajimi ose ndalimi i vazhdueshëm i fëmijës tuaj nga praktikimi i kësaj pune fillestare mund të pengojë përparimin e tyre. Për më tepër, kjo mund të bëjë që vogëlushi juaj të ndiejë ankth në rritje për aftësitë e tyre të lulëzimit – ose mungesën e tyre. Dhe kjo shkon përtej ecjes.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjest human: Mërgimtari që jeton në Gjermani do ta paguajë shumën për shërimin e 13 vjeçares

Dje dhe sot nëpër media ka qarkulluar thirrja për ndihmë ndaj Rinesa Danit. Për trajtimin...

9 vjeçarit nga Prizreni, Benjamin Beqirit i duhet ndihmë financiare për shërim

Benjamin Beqiri nga Prizreni, i cili po përballet me disa sëmundje që në lindje...

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...