E shtunë, 24 Shkurt, 2024

Si të kuptoni nëse uji ku po laheni është i pastër apo i pisët

- Advertisement1-

4 gjëra që ju bëjnë të kuptoni nëse deti, në plazhin që keni zgjedhur për t’u krehur apo për të notuar, është i pastër apo i pisët.


Vera larg detit dhe, veçanërisht në Shqipëri ku ka kaq shumë vijë bregdetare, nuk është e mundur.

- Advertisement -

Edhe nëse nuk kemi mundësi të shkojmë në një ishull hartimi si në Greqi, ka plazhe plot vetëm disa minuta ose pak orë larg secilit prej nesh.

Nëse jemi në Tiranë mund të sulmi drejt Gjirit të Lalzit 35 minuta larg apo në plazhet e shumta të Durrësit po për aq kohë, apo të shkojmë në jug ku do të duhen nga 2 deri 4 orë.

E rëndësishme është të shijojmë plazhin ku më e rëndësishmja është të dimë a është i pastër uji ku lahemi.

- Advertisement -

Sigurisht, duhet të kemi kujdes. Ne duhet të jemi në gjendje të kuptojmë nëse uji është i pastër apo jo.

Por si ta kuptoni nëse deti është i pastër apo jo? Ja çfarë thonë ekspertët që citon noa.al:

Qëndroni larg ujit kur sipërfaqja e tij është e ylbertë. Ekziston një mundësi e fortë që të ketë prani vajërash apo karburantesh dhe mbetje të tyre.

- Advertisement -

Mos hyni në ujë kur ai është jeshil. Nuk flasim për atë jeshilen mahnitëse të disa plazheve ekzotike, por për ngjyrën që shkaktohet nga algat e kalbura. Sepse algat e kalbura dhe planktonët janë arsyeja për ngjyrën.

Kujdes duhet patur kur bie shi. Nëse një ditë më parë ka patur shira, me gjasë deti afron në qindra metrat para bregut, ujëra të zeza që shpërndahen në det.

Ndërsa, kur deti ku laheni ka iriqë deti, kjo do të thotë që uji është i pastër, pasi ata nuk e durojnë dot ujin e ndotur.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...