E diel, 21 Prill, 2024

Si të jetojmë më gjatë: Çaji me një fetë limoni mund të bëj mrekulli

- Advertisement1-

Kur bëhet fjalë për të jetuar një jetë më të gjatë dhe më të shëndetshme, përgjigjja nuk do të thotë të presësh disa nga argëtimet më të këndshme.

Shpesh, mund të shkoj deri te marrja e zakoneve të thjeshta të tilla si pirja e çajit tuaj të preferuar dhe shtimi i një fete limoni për të luftuar sëmundjet, për të rritur imunitetin, për të zvogëluar rrezikun e kancerit dhe për të zgjatur jetëgjatësinë e dikujt.

- Advertisement -

Egjiptianët e lashtë besonin se ngrënia e limonëve dhe pirja e lëngut të limonit ishin mbrojtje efektive kundër një shumëllojshmërie helmesh.

Kërkimet moderne kanë provuar që kjo është e vërtetë. Limonët janë zbuluar të kenë veti të forta antibakteriale, antivirale dhe forcuese të imunitetit.

Lëngu i limonit është gjithashtu një ndihmë detektive dhe pastruese e mëlçisë. Limonët përmbajnë shumë substanca, veçanërisht acid citrik, kalcium, magnez, vitaminë C dhe bioflavonoide që luftojnë infeksionin dhe rrisin jetëgjatësinë.

- Advertisement -

Shtimi i një fete limoni në çajin tuaj sjell shumë përfitime shëndetësore. Një studim zbuloi se agrumet rrit aftësinë e trupit për të thithur antioksidantë në çaj me rreth 80 për qind. Pirja e ujit të nxehtë, mjaltit dhe lëngut të limonit ka qenë e njohur për të ulur ethet.

Ajo duhet të përsëritet çdo dy orë në mënyrë që të sigurohet që gjendja të mbetet e qëndrueshme, vunë në dukje ekspertët. Në studimet e epruvetave, shumë përbërje nga limonët kanë vrarë qelizat kancerogjene. Sidoqoftë, ato mund të mos kenë të njëjtin efekt në trupin e njeriut.

Përfitime të tjera shëndetësore përfshijnë mbështetjen e shëndetit të zemrës, kontrollin e peshës, parandalimin e gurëve në veshka, mbrojtjen nga anemia dhe përmirësimin e shëndetit të tretjes.

- Advertisement -

Limonët përmbajnë një sasi të lartë të vitaminës C, fibrave të tretshme dhe përbërjeve bimore që u japin atyre shumë përfitime shëndetësore dhe ndihmon në rritjen e jetëgjatësisë së dikujt.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...