E diel, 14 Prill, 2024

Si të bëni një maskë me kungull për fytyrën

- Advertisement1-

“Kungulli ka shumë përfitime,” tha për Prevention Ava Shamban, një dermatologe e certifikuar me bazë në Kaliforni

“Kungulli përmban vitaminë A, C dhe E, të cilat hidratojnë, forcojnë dhe mbrojnë lëkurën.”

- Advertisement -

Përbërësit e recetës së saj:

– 2 filxhanë me kungull pure
– 4 lugë gjelle me kos të thjeshtë
– 1/3 filxhan me bajame të bluara imët
– 4 lugë gjelle me mjaltë
– ¼ lugë me vaj ulliri

- Advertisement -

Përgatitja:

Përzieni të gjithë përbërësit derisa të krijohet një masë homogjene.

Vendoseni në lëkurë të pastër dhe lëreni të veprojë për 5- 10 minuta.

- Advertisement -

Pjesën tjetër të maskës mund ta vendosni në frigorifer.

Hiqeni me një leckë të pastër mikrofibre dhe vazhdoni me kremin tuaj hidratues të preferuar.

 

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...