E shtunë, 24 Shkurt, 2024

Si i mbrojnë pediatrët fëmijët e tyre nga rreziqet brenda shtëpisë?

- Advertisement1-

Kur vjen një anëtar i ri në familje përgjegjësitë shumëfishohen dhe na t`i sigurojmë fëmijët të rriten të sigurt. Ti mund të kesh marrë masat e tua, por mund të kesh harruar diçka.

Pediatrët i dinë të gjitha mënyrat e përshtatshme për të garantuar sigurinë e foshnjave, hidhju një sy si i mbrojnë ata fëmijët e tyre nga rreziqet brenda shtëpisë.

- Advertisement -

Uluni këmba-dorës dhe shikojini gjërat me syrin e fëmijës

Kështu do i kuptosh më mirë rreziqet. Thjesht zvarrituni në të gjithë shtëpinë dhe hiqni gjithçka që ju prek dora.

Bëni provën e letrës higjienike

- Advertisement -

Ekziston një metodë kurioze për të provuar nëse sendet në shtëpinë tuaj mund të paraqesin rrezik mbytjeje për fëmijën. Metoda e tubit të letrës higjienike është aq e lehtë sa tingëllon: nëse një lodër ose ndonjë objekt tjetër mund të futet përmes tubit të një letre higjienike, atëherë ajo duhet të qëndrojë larg fëmijës tuaj.

Mos mbani arush ose batanije në krevatin e fëmijës

- Advertisement -

Është vërtet e rëndësishme që fëmija juaj të flejë në një vend të sigurt, pa asnjë lodër, batanije dhe jastëk. Mund të jenë të lezetshme, duhet ta mbani krevatin foshnjës bosh në çdo kohë.

Vizitorët do të vijnë rregullisht kur të bëheni me fëmijë, se duan të shikojnë vogëlushin, por kujdes me çantat apo palltot e tyre. Fëmija mund t`i tërheq nëse i arrin.

Merre të tillë që nuk nxehet nga jashtë, pasi fëmija mund të djegë padashje dorën ose këmbët.

Sigurohuni që televizori të jetë i ngjitur në mur

Televizori mund të përbëjë rrezik për sigurinë e fëmijës. Imazhet shumëngjyrëshe dhe tingujt interesantë mund të jenë tërheqës për të voglin tuaj, prandaj sigurohuni që ta vini në mur.

Mos i shtroni mbulesë tavolinës

Fëmija mund ta tërheqë e të digjet me gjellën, lëre pastaj rrëmujën apo mbetjen pa darkë.

Mos i mbani lodrat në kuti

Fëmija mund të zërë dorën duke u përpjekur ta hapë apo ta mbyllë.

Mbajeni frigoriferin të pastër

Hiqi gjithë ato souvenirët që ke marrë nëpër udhëtime. Ndonjëherë magneti shqitet dhe mund të përbëjë rrezik serioz për fëmijën.

Kujdes me ushqimin e kafshëve

Ato bëhen miq të mirë me fëmijën dhe mund të duan të ndajnë ushqimin bashkë, ndaj kujdes.

Një pediatër i kushton shumë rëndësi këtyre masave.

*Artikulli i Bright Side u përshtat në shqip nga Tiranapost.al

 

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën tuaj

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën e të gjithëve për trajtim jashtë...

A po i demotivojme fëmijët nga veshjet që i blejmë? Nga Marsida Simo (Sociologe)

  Bota e konsumit ka vite që është brendësuar në jetën tonë, duke filluar edhe...