E diel, 21 Prill, 2024

“Si i humba 30 kg me këtë dietë”, historia e gruas shqiptare që motivoi të gjithë

- Advertisement1-

Një nga pyetjet më të mëdha të njerëzve është: Si të dobësohem?

Po, kjo është një pyetje që e bëjnë edhe meshkujt edhe femrat, por nga studimet e fundit duket se më të shqetësuar nga kilet e tepërta janë femrat të cilat kërkojnë të kthejnë linjat perfekte sa më parë.

- Advertisement -

Pasi kemi kontaktuar me një mikeshën tonë dhe pasi kemi dëgjuar historinë e saj, në këtë artikull kemi vendosur t’ju tregojmë për një histori që jo vetëm do t’ju frymëzojë, por edhe do t’ju dobësojë nga ai dhjami që tashmë është kthyer në problem.

Suzana ka deklaruar se vjet ajo u bë nënë për të parën herë dhe gjatë shtatzanisë kishte konsumuar vend e pa vend. Edhe pasi lindi fëmijën e saj, kilet nuk ikën si me “mágjí” dhe dita ditës pesha e saj po kapte 95 kg.

“Po kaloja në një periudhë shumë të vështirë dhe thuajse nuk po gjeja asnjë forcë dhe mundësi se si të dobësohesha”, tregon Suzana.

- Advertisement -

Edhe pse shoqet më thanë që duhet të bëj sa më shumë ushtrime fizike dhe palestër, të kesh një bebe dhe të jesh 95 kile nuk e ke luksin të jesh kaq aktive për të ecur, vrapuar apo për të ngritur pesha.

Dhe në fund çfarë bëri Suzana e cila sot me plot gojën deklaron se është 65 kg dhe ka mundur të heqë një masë të madhe të peshës i rèndònte kot.

“Unë nuk jam mágjístare, por kam një vullnet të madh dhe vendosa që të heq dh.jamin dhe të gjitha kilet që më tregonin shumë shèmtùar dhe më mùndònin shumë gjatë 24 orëve të ditës time”.

- Advertisement -

Ajo vendosi që të na dërgojë dietën që jo vetëm asaj, por edhe shumë mikeshave të saj i funksionoi dhe ato tashmë janë të lumtura me rezultatet.

Për të mos u zgjatur më shumë, ne sot në këtë artikull do t’ju tregojmë këtë dietë e cila me siguri do t’ju lehtësojë edhe ju nga ato kilet shtesë që keni marrë gjatë pushimeve verore.

KËSHILLË: Para se ta nisni këtë dietë ju duhet të mbani mend 3 gjëra shumë të rëndësishme. Ju nuk duhet të konsumoni as bukë, as alkòl dhe as pije me gaz gjatë kësaj periudhe.

Dita e parë
Hani vetëm supë (sa të doni) dhe fruta përveç bananes (pjepri, shalqiri kanë më pak kalori se të gjitha frutat e tjera). Mund të pini çaj ose kafe pa sheqer. Ujë të paktën 2 litra në ditë.

Dita e dytë.
Vetëm perime. Hani derisa të ng.openi perime të pa gatuara. Përpiquni të hani sa më shumë perime me gjethe jeshile, por qëndroni larg nga bishtajat, bizelet dhe misrat. Hani sa më shumë supë që të mundeni. Në darkë, hani një patate të madhe të pjekur në furrë me një lugë të vogël vaj. Mos hani fruta.

Dita e tretë.
Hani supë, fruta dhe perime sa të doni. Mos hani patate.

KUJDES: N.q.s keni ngrëne sipas udhëzimeve dhe nuk e keni shkelur, do të shikoni qe keni rene 2-3 kg.

Dita e katërt
Banane dhe qumësht krejtësisht të skeremuar. Hani 3 banane dhe pini qumësht të skremuar sa të doni gjatë gjithë ditës, dhe padyshim, supë. Banania dhe qumështi i skremuar kanë një sasi të madhe kalorish, por gjatë këtyre ditëve keni nevoje për potasium, karbohidrate, proteina për të zvogëluar dëshirën për ëmbëlsira.

Dita e pestë
Mish dhe domate. Mund te hani 300-400 gr mish dhe 6 domate. Përp.iquni të pini të paktën 6 gota ujë për te eliminuar acidin urik në trupin tuaj. Hani supë të paktën një herë.

Dita e gjashte
Mish dhe perime. Hani mish dhe perime sa të doni. Mund te hani 2 deri në 3 biftek me perime me gjethe jeshile. Jo patate. Hani supë të paktën një herë.

Dita e shtatë
Oriz integral, lëng frutash pa sheqer dhe perime. Mund te hani sa herë të doni. Hani supë sa më shumë që të keni mundësi.

Ne fund te shtatë ditëve, nëse nuk i keni shkelur udhëzimet, do të keni humbur 5-7 kg. Nëse keni humbur me shume se 7 kg, ndërp.riteni dietën 2 ditë përpara se ta rifilloni nga dita e pare.

Kjo diete 7 ditore, mund të zbatohet sa here të doni. Nëse e zbatoni në mënyre korrekte, do të pastroni trupin tuaj nga papastërtitë, dhe do t`ju japë një mirëqenie dhe lehtësie qe nuk e keni pasur më parë. Vetëm pas 7 dite diete, do të filloni te ndjeni një bollëk energjish. Kjo është një dietë e shpejte dhe djeg dhjamërat. Sekreti i dietës është se ajo djeg me shume kalori nga ato qe merr.

Ne njërën nga ditët në te cilën duhet ngrëne mish, ky i fundit mund të zëvendësohet me peshk ose pule pa lëkure, të gatuar gjithnjë pa yndyrë. Kjo dietë është përgatitur nga diètòlògët e “Sakro Kuore Memoriar”, dhe është përdorur tek te njerëzit mbipeshe, për t`i lejuar që të humbasin peshë shpejtë, në përgjithësi pa asnjë ndèrhyrjè kírùrgjíkale.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

9-vjeçari nga Prishtina ka nevojë për ndihmën tuaj, vuan nga një sëmundje e rëndë

Nëntë vjeçari nga Prishtina Erion Bytyqi, vuan nga një sëmundje e rënde Dg: D.C.P....

Profesori Milazim Krasniqi me një rrëfim tejet frymëzues: Më 1983 bashkë me Ediben morëm ofertë për të punuar në Zvicër, por nuk u larguam...

Profesori Milazim Krasniqi ka rrëfyer një histori personale që lidhet me karrierën e tij...

E dhimbshme: Doktori i ri kosovar, Jetmir Morina, vdes në një aksident në Zvicër

Kosovari Jetmir Morina nga Topanica e Kamenicës humbi jetën në një aksident në Zvicër. Binte...

Nga Xhafer Avdyli: Urrejtja, dobësia më e madhe e njerëzimit

“Urrejtja nuk është për të gjallin, por për djallin Do të doja që këtë shkrim...