E hënë, 26 Shkurt, 2024

Si duket në të vërtetë periudha pas shtatzënisë

- Advertisement1-

Pa dyshim që keni parë njerëz të famshëm të lavdërohen për “kthim mbrapa” pas një shtatzënie, ose ndoshta ju është thënë e njëjta gjë nga një mikesh e cila kohët e fundit lindi një fëmijë.


Shumë gra ndihen nën presion që të kthehen shpejt në trupin e tyre para foshnjës, ndonjëherë më shpejt sesa është e shëndetshme. Sot, ne po hedhim një vështrim se si duket vërtet shërimi nga shtatzënia për nënën mesatare jo të famshme:

- Advertisement -

Humbja e peshës do të ndodhë ngadalë

Trupit tuaj iu deshën nëntë muaj për të shtuar atë peshë të shtatzënisë, kështu që nuk duhet të prisni që ajo të zhdukej brenda natës. Shumica e grave humbin mesatarisht 13 kile gjatë lindjes për shkak të foshnjës, placentës dhe lëngut amniotik. Pjesa tjetër e peshës është lëngu i ruajtur dhe dhjami i ruajtur, dhe ju do të largoheni nga spitali ende me këtë peshë. Një pjesë e kësaj peshe do të largohet pak më shpejt pasi trupi juaj heq qafe të gjitha lëngjet që ruan, por dhjami nuk mund të humbet aq shpejt. Me dietë dhe stërvitje, humbja e një kile në javë është zakonisht një qëllim i arsyeshëm për shumicën e njerëzve, dhe për shkak të kësaj, shumicës së grave u duhet gjashtë deri në 12 muaj për t’u kthyer në peshën e tyre para shtatzënisë pasi të lindin.

Disa funksione themelore trupore mund të preken përkohësisht

- Advertisement -

Lindja është një ngjarje e madhe fizike nga e cila trupi juaj ka nevojë të rikuperohet. Për shembull, shumë gra përjetojnë mosmbajtjeje pas lindjes (ose lirimi i pavullnetshëm i urinës). Lindja tendos dhe dobëson muskujt e legenit, të cilat mund të rrezikojnë kontrollin e fshikëzës tuaj për gjashtë muaj pas lindjes. Edhe nëse nuk keni inkontinencë, akti i urinimit mund të jetë gjithashtu i dhimbshëm, veçanërisht nëse keni lindur në mënyrë natyrale. Shumica e spitaleve do t’ju japin një zbutës të jashtëqitjes në mënyrë që të mos duhet të lodheni shumë për të kërkuar dhe dëmtuar aksidentalisht diçka. Ju gjithashtu mund të luftoni me kapsllëk deri në tre muaj pas lindjes

Ndoshta do të duhet të mbani një dietë me më shumë kalori

Ju duhet të hani më shumë gjatë shtatzënisë në mënyrë që të ushqeni të gjithë punën që po bën trupi juaj. Ndërsa nuk keni nevojë të hani aq shumë pas shtatzënisë sa keni bërë gjatë saj, nëse jeni duke ushqyer me gji, në të vërtetë keni nevojë të konsumoni afërsisht 450-500 kalori shtesë në ditë në mënyrë që të keni mjaftueshëm për të krijuar atë qumësht . Ndërsa ka shumë përqendrim në uljen e kalorive pas lindjes për të humbur peshën e foshnjës, nëse jeni duke ushqyer me gji, duhet të siguroheni që po i jepni trupit tuaj mjaftueshëm në mënyrë që të krijojë qumështin që i duhet fëmijës tuaj. Në fakt, vetë gjidhënia në të vërtetë mund të ju ndihmojë të humbni peshë pas lindjes, prandaj mos u shqetësoni shumë për nevojën për të ngrënë pak më shumë sesa normalisht.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën tuaj

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën e të gjithëve për trajtim jashtë...

A po i demotivojme fëmijët nga veshjet që i blejmë? Nga Marsida Simo (Sociologe)

  Bota e konsumit ka vite që është brendësuar në jetën tonë, duke filluar edhe...