E hënë, 26 Shkurt, 2024

Shtirej sikur vaksinonte qindra fëmijë, infermierja italiane gjobitet me 500 mijë euro

- Advertisement1-

Emanuela Petrilo një infermiere në Friuli të Italisë, do të duhet t’i paguajë autoriteteve shëndetësore të qytetit një shumë prej 500 mijë eurosh.


Kjo për shkak se në periudhën 2009 – 2015 ajo ka bërë sikur ka vaksinuar qindra fëmijë, por pa vaksinuar në të vërtetë asnjërin prej tyre.

- Advertisement -

Ajo akuzohet se ka bërë të njëjtën gjë dhe në vitet në vazhdim kur u zhvendos në një institucion tjetër shëndetësor. Një pjesë e shumës do të likuidojë kostot e dozave të vaksinave të blera në atë kohë, dhe që ajo i ka çuar dëm. Procesi gjyqësor ndaj saj nisi në shtator 2019.

Çështja nisi nga dyshimet e kolegëve të saj të cilët kishin vënë re disa anomali: nga 129 fëmijë të vaksinuar nga ajo, vetëm 20 kishin zhvilluar anti trupa. Disa nga familjet e fëmijëve gjithashtu e kanë hedhur në gjyq, por infermierja nuk i ka pranuar asnjëherë akuzat.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën tuaj

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën e të gjithëve për trajtim jashtë...

A po i demotivojme fëmijët nga veshjet që i blejmë? Nga Marsida Simo (Sociologe)

  Bota e konsumit ka vite që është brendësuar në jetën tonë, duke filluar edhe...