E martë, 16 Prill, 2024

Shtatzënia në vitet e 30-ta, disa nga komplikimet që mund të përballeni përgjatë kësaj faze

- Advertisement1-

Shtatzënia në vitet e 30-ta është një kohë e shkëlqyeshme e cila po praktikohet edhe ditëve të sotme.

Të ngeleni shtatzënë në të 30-tat nuk është e pamundur, megjithëse mund të përballeni me disa komplikime shkruan Parenting.FirstCry,transmeton Gazeta Shneta.

- Advertisement -

-Lindja e parakohshme

Lindja e parakohshme mund të rezultojë në komplikime shëndetësore dhe vonesa në zhvillimin kognitiv.

-Diabeti Gestacional

- Advertisement -

Gratë që ngelen shtatzënë në të 30-tat kanë shanse më të larta për të zhvilluar diabetin gestacional. Kjo do të thotë që ato mund të kenë nivele të larta të sheqerit në gjak gjatë shtatzënisë.

-Preeklampsia

Preeklampsia zakonisht karakterizohet nga presioni i lartë i gjakut.

- Advertisement -

-Shtatzënia ektopike

Kjo vlen kryesisht për gratë që janë në moshat 35 deri në 44-vjeçare, me anë të së cilës veza e fekonduar ngjitet në një vend tjetër përveç mitrës. Duke vepruar kështu, veza nuk mund të zhvillohet siç duhet, dhe për këtë arsye, duhet kërkuar trajtim.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...