E enjte, 22 Shkurt, 2024

Shqetësimi i ndikimit të vaksinave tek qumështi i gjirit

- Advertisement1-

Ka shqetësime të shumta për sigurinë e vaksinave kundër koronavirusit, sidomos kur flitet për imunizimin e fëmijëve. Një studim i ri tregon se disa nëna kanë arritur t’i përcjellin foshnjes antitrupat kundër sëmundjes. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Dilge Timocin njofton:


Dora është gjashtë muajsh. Nëna e tij, Nagihan Dede, ishte në Turqi për të parë të afërmit kur mësoi se ishte shtatzënë me të. Në atë kohë shpërthimi i pandemisë e detyroi të qëndronte për muaj në Stamboll.

- Advertisement -

“Nuk dilnim nga shtëpia, vetëm shkoja për vizitë te mjeku sepse nuk e njihnim ende këtë sëmundje,” thotë Nagihan.

Ajo u kthye në Shtetet e Bashkuara dhe në tetor lindi djalin. Pak muaj më pas filloi fushata e vaksinimit. Zonja Dede, e cila e kishte foshnjen në gji, ishte e shqetësuar mbi ndikimin e vaksinës tek i biri.
“Pyeta mjekun dhe më tha se disa nga përfitimet nga vaksina do t’i kalonin edhe djalit përmes qumështit të gjirit. Pra vaksinimi im do ta mbronte edhe atë,” tregon nëna e djalit.

Një studim i përbashkët nga Universiteti Harvard dhe Spitali i Përgjithshëm i Masaçusetsit del me konkluzionin se nënat po ua përcjellin foshnjave antitrupat.

- Advertisement -

Studimi përfshiu 131 gra, 84 prej tyre shtatzëna dhe 31 me fëmijë në gji, ndërsa 16 të tjera, në asnjë nga këto kategori.

Studimi zbuloi se antitrupat kalojnë nga nëna tek foshnja gjatë lindjes përmes kordonit të kërthizës apo qumështit të gjirit.

“Gratë e vaksinuara që ushqejnë fëmijën me gji i japin foshnjes një mbrojtje më të fortë imunitare se sa imuniteti i krijur nga infektimi me koronavirusin,” thotë epidemiologia Syra Madad.

- Advertisement -

Dr. Syra Madad është mjeke e sëmundjeve infektive e përfshirë si eksperte në dokumentarin me titull “Pandemia”. Ajo gjithashtu ka një fëmijë në gji.

“Kur ushqeja me gji beben një vjeçe, vendosa që të ruaj qumështin dhe t’ua jap edhe fëmijëve të tjerë: njëri pesë dhe tjetri shtatë vjeç që edhe ata të përfitojnë nga antitrupat,” tregon ekspertja.

Disa prindër kanë pasur pikëpyetje për rrezikun që mund të paraqesë për foshnjen qumështi i gjirit nga nëna e vaksinuar.

Por sipas autoriteteve shëndetësore amerikane, vaksinat nuk paraqesin rrezik për nënën apo foshnjen që ushqehet me gji. Përkundrazi, sipas studimeve, antitrupat mund të ndihmojnë për mbrojtjen e foshnjes nga infektimi, megjithëse ende nuk ka të dhëna të mjaftueshme për të përcaktuar saktë sa mbrojtje ofron qumështi i gjirit.

“Qumështi i gjirit nuk përmban koronavirus, por antitrupa mbrojtëse. Prandaj ka rëndësi të kuptojmë mekanizmin biologjik kur ngrihen pyetje për rrezikun. Në këtë rast nuk ka rrezik,” thotë Dr. Madad.

Mjekët shpresojnë se njoftimi do të mirëpritet nga nëna si Nagihan Dede, të cilat duan të mbrojnë veten dhe fëmijët nga virusi./VOA

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjejnë njëra-tjetrën pas 32 vitesh: Nënës i bie të fikët në krahët e vajzës

Një histori e trishtë është transmetuar ditën e sotme në rubrikën “Ka një mesazh...

Kujdes nëna: Këto ushqime nuk duhet t’ua jepni fëmijëve pa bërë 2 vjeç

Stomaku dhe gjithë sistemi tretës i fëmijëve është mjaft i ndjeshëm dhe nuk mund...

Ky artikull është për ju që keni planifikuar të bëheni nëna pas moshës 40-vjeçe!

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në...

Momente prekëse, nëna me kancer ndahet mes lotësh nga i biri para se të niset drejt spitalit

Jonida është veçse 25 vjeç, por sëmundja e kancerit po ia shkurton jetën. Kur...