E hënë, 26 Shkurt, 2024

Shmangni sheqerin dhe kripën tek fëmija para vitit të parë të jetës

- Advertisement1-

Në faqen e saj zyrtare, mamia Razije Musa ka treguar arsyjet se pse duhet shmangur sheqerin dhe kripën te fëmija në vitin e parë të jetës.


Sipas mamisë, gjërat që përmbajnë sheqer mund të bëjnë fëmijën tuaj hiperaktiv dhe të ketë energji për të refuzuar gjumin shkruan Gazeta Shneta.

- Advertisement -

Njëkohësisht, konsumimi i gjërave të ëmbla dëmton dhëmbët shumë herët.

Në anën tjetër, edhe kripa duhet shmangur.

“Kripa para vitit të parë të jetës poashtu është JO e madhe.

- Advertisement -

I ngarkon veshkat dhe është total e panevojshme, pas vitit të parë i vendosni kripë në ushqim aq sa mund të kapni me maje të gishtërinjve”, ka thënë ajo.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën tuaj

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën e të gjithëve për trajtim jashtë...

A po i demotivojme fëmijët nga veshjet që i blejmë? Nga Marsida Simo (Sociologe)

  Bota e konsumit ka vite që është brendësuar në jetën tonë, duke filluar edhe...