E hënë, 22 Korrik, 2024

Shkencëtarët: Kujdes me ‘selfie’ – mund të shkaktojnë çrregullim mendor

- Advertisement1-

Bërja dhe postimi i selfie-ve ka një efekt të keq në psikikë, pretendojnë shkencëtarët.


Postimi i selfieve në mediat sociale është bërë një praktikë. Pavarësisht nëse njerëzit e bëjnë nga mërzia apo për të tërhequr vëmendjen, ky zakon nuk është gjithmonë i padëmshëm pasi mund të shndërrohet në një çrregullim mendor, veçanërisht te të rinjtë, paralajmërojnë ekspertët.

- Advertisement -

Një studim i fundit nga Universiteti Columbia tregoi se rreth 70 për qind e adoleshentëve vizitojnë rrjetet sociale çdo ditë. Në të njëjtën kohë, ata pinë duhan pesë herë më shpesh, pinë alkool tri herë më shpesh dhe përdorin marihuanë dy herë më shpesh.

Për shkak të rritjes së ndikimit të internetit në formimin e personalitetit te të rinjtë, psikologët paralajmërojnë se një sjellje e tillë mund të rritet në një problem psikologjik.

Në fakt, zbulimi i informacionit privat, si dhe fotografia, çon në rritjen e sekretimit të dopaminës, hormonit të lumturisë, i cili shoqërohet me sjellje varësie, thonë shkencëtarët e Harvardit. Ata besojnë se rrjetet sociale janë një katalizator për sjelljen gjithnjë e më të humbur të të rinjve, të cilët nuk kanë modelet e duhura.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...