E mërkurë, 22 Maj, 2024

Shkaqet e glukozës së ulët në gjak gjatë shtatzënisë përfshin këta faktor

- Advertisement1-

Kur një grua është shtatzënë, ajo mund të bëhen hipoglikemike për shkak të ndryshimeve në mënyrën se si trupi i tyre rregullon dhe metabolizon glukozën.


Hipoglikemia është e zakonshme në gratë me diabet ose tek gjendja e diabetit gestational.

- Advertisement -

Gratë që vërejnë simptoma të hipoglikemisë gjatë kohës që janë shtatzënë duhet të testohen për diabetin, i cili është shkaku më i zakonshëm i hipoglikemisë së lidhur me shtatzënin shkruan MedicalNewsToday, transmeton Gazeta Shneta.

Simptomat e hipoglikemisë mund të përfshijnë djersitje, dhimbje koke, lodhje, ankth dhe prishje humori.

Disa gra zhvillojnë edhe diabet gestationalgjatë shtatzënisë. Ky c’rregullim është për shkak të rezistencës ndaj insulinës, ndryshimeve hormonale dhe kërkesave në rritje të shtatzënisë në trup.

- Advertisement -

Diabeti gestacional gjithashtu mund të shkaktojë sheqer të ulët të gjakut, veçanërisht në gratë që marrin ilaçe për diabetin ose që nuk hanë sa duhet.

Sëmundja e mëngjesit: Sheqeri i gjakut mund të bëhet shumë i ulët tek gratë që nuk hanë karbohidratet e mjaftueshme.

Gratë me sëmundje të rënda të mëngjesit mund të zhvillojnë nivel të ulët të sheqerit në gjak nëse vjellin shpesh.

- Advertisement -

Faktorët e stilit të jetesës poashtu ndikojnë në gjendjen e hipoglikemisë dhe ato janë:

– mosngrënia e mjaftueshme;

– ushtrimet e tepërta se ato të zakonshmet;

– pirja e alkoolit;

– anoreksia;

Çrregullimet e tjera që mund të shkaktojnë hipoglikeminë tek gratë përfshijnë:

– tumori pankreatik;

– dështimi i organeve;

– pabarazitë e hormoneve, veçanërisht në kortizol dhe glukagon;

– mangësitë e enzimeve të caktuara;

Vlen të theksohet se bebet e lindura nga nënat me diabet mund të kenë gjithashtu verdhëz, dhe sheqeri i gjakut mund të bjerë rrezikshëm i ulët menjëherë pas lindjes. Ato mund të kenë nevojë për monitorim gjatë dhe pas lindjes.

Cilido qoftë shkaku i hipoglikemisë gjatë shtatëzanisë, monitorimi i kujdesshëm i nënës dhe foshnjës mund të zvogëlojë rrezikun e komplikimeve serioze.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...