E premte, 21 Qershor, 2024

Shikoni si përgatitet balsami për lëkurë të thatë

- Advertisement1-

Bëjeni në shtëpi balsamin natyral për lëkurë shumë të thatë dhe buzë.

Ky balsam është i dedikuar për përdorim në zona të vogla të lëkurës në trup, por të cilat gjithmonë janë shumë të thata, andaj shpesh krijohen edhe zbokthi, irritime të vogla, të kruara.

- Advertisement -

Nevojiten 15 gramë gjalpë shea, që ushqen shtresën e jashtme dhe të brendshme të lëkurës.

E njëjta sasi e gjalpit nga avokadoja e pasur me thartira yndyrore lëkurën do ta bëjë më elastike, transmeton Telegrafi.

Pesë gramë dyllë candelilla (Euphorbia antisyphilitica) do ta bëjnë balsamin më të fortë, kur i shtohen 20 ml vaj jojobe (Simmondsia chinensis) dhe 10 ml vaj ulliri.

- Advertisement -

Gjalpin dhe dyllin qitni në enë qelqi apo qeramike, të cilën do ta vendosni në tenxhere me ujë, ta nxehni gradualisht dhe ta shkrimin përbërjen.

Pason shtimi i vajit, i sasisë së vogël të vitaminës E në formë vaji dhe disa pika vajra të preferuara esenciale.

Balsamin mbajeni në enë plastike në frigorifer, zonat në lëkurë pas përdorimit do të jenë më të buta, ndërkaq balsami mund të përdoret edhe për kurën e vetullave.

- Advertisement -

Nëse jeni alergjikë në ndonjë prej përbërësve mos e përdorni këtë preparat.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

9-vjeçari nga Prishtina ka nevojë për ndihmën tuaj, vuan nga një sëmundje e rëndë

Nëntë vjeçari nga Prishtina Erion Bytyqi, vuan nga një sëmundje e rënde Dg: D.C.P....

Profesori Milazim Krasniqi me një rrëfim tejet frymëzues: Më 1983 bashkë me Ediben morëm ofertë për të punuar në Zvicër, por nuk u larguam...

Profesori Milazim Krasniqi ka rrëfyer një histori personale që lidhet me karrierën e tij...

E dhimbshme: Doktori i ri kosovar, Jetmir Morina, vdes në një aksident në Zvicër

Kosovari Jetmir Morina nga Topanica e Kamenicës humbi jetën në një aksident në Zvicër. Binte...

Nga Xhafer Avdyli: Urrejtja, dobësia më e madhe e njerëzimit

“Urrejtja nuk është për të gjallin, por për djallin Do të doja që këtë shkrim...