E diel, 14 Korrik, 2024

Shenjat që tregojnë që kanë mbetur edhe disa orë deri te lindja

- Advertisement1-

Madje as nënat të cilat kanë pasur tashmë një lindje, nuk munden përherë të dinë kur afrohet lindja

Për shkak se shtërzimet e lindjes janë të paqarta dhe mund interpretohen gabimisht. Mirëpo, ekzistojnë shenja të cilat do t’ju tregojnë që lindja është afruar.

- Advertisement -

Te 80% e femrave lindja fillon vetëm 12 orë pas përçitjes së amniosit, transmeton Telegrafi.

Në vazhdim po ju sjellim shenjat e lindjes. Rritja e kullimit të kafenjtë nga vagjina: ndihet një lehtësim, ndërsa fetusi zbret në komblik para lindjes.

Presioni në gjoks është më i vogël, por ai ushtron më shumë presion në fshikëz dhe kështu shkakton nevojën e urinimit të shpeshtë.

.

Shtimi i peshës do të ngadalësohet në muajin e nëntë të shtatzënisë. Pra, me afrimin e lindjes, do të bini në peshë.

- Advertisement -

Dhimbje e topitur e shpinës që vjen e shkon. Jashtëqitje të shpeshta me ngërçe. Gjithashtu, janë të mundshme probleme me tretjen dhe të vjella. Përveç kësaj, ekziston një ndjenjë presioni në zonën e komblikut.

Në shumicën e rasteve pëlcitja e amniosit dhe rrjedhja e ujit do të thotë që tashmë lindja ka filluar.

Disa shtatzëna ndiejnë dobësim dhe marramendje.

Disave u ndodh sulm i energjisë i cili shfaqet me nevojën e pakontrolluar për pastrim dhe rregullim të shtëpisë për ardhjen anëtarët të ri të familjes.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...