E hënë, 26 Shkurt, 2024

Shalqi apo pjepër? Kë duhet të konsumoni nëse jeni me dietë

- Advertisement1-

Shalqiri dhe pjepri janë plot vlera ushqyëse. Gjithashtu janë të pasur edhe me kalori, sepse janë të ëmbla. Por, kaloritë që ofrojnë janë të pakta, në përpjesëtim me vlerën e tyre ushqyese.


Një fetë pjepër ka 60 kalori, e cila është e njëjtë me një frut të mesëm. Shalqiri ka të njëjtat kalori, si pjepri dhe është një ushqim i fuqishëm antioksidant falë likopenit, i cili është gjithashtu i famshëm për veprimin e tij anti-kanceroze.

- Advertisement -

Pra, nëse jeni në dietë, konsumoni më shumë shalqi.

Përmbajtja e lartë e ujit e bën atë një zgjedhje e para kur jeni të uritur dhe nuk doni të hani shumë. Sigurisht, një tas i mbushur me shalqi është më i shëndetshëm se ai me patate të skuqura.

Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë që konsumi i tij është i papërfillshëm dhe veçanërisht në rast se qëllimi juaj është humbja e peshës, duhet të jetë në sasinë normale.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...