E diel, 14 Korrik, 2024

Sa më shumë kohë që shpenzoni me nënën, aq më shumë do të jetojë ajo!

- Advertisement1-

Nëse ndonjëherë ju kanë akuzuar se nuk jeni ‘cool’ sepse shpenzoni shumë kohë me prindërit, atëherë fillimisht gjeni shoqëri më të mirë, pastaj tregojuni se aq më shumë kohë që shpenzoni me prindërit, aq më gjatë jetojnë ata.


Kjo sepse një studim i kryer nga Universiteti i Kalifornisë ka zbuluar se personat e moshës mesatare 71 vjet kishin qenë shumë të prirë të ndihen të vetmuar – e kjo është shkaktar i madh i dobësimit të shëndetit, transmeton Telegrafi.

- Advertisement -

Rezultatet kishin treguar se nga 1604 njerëz të anketuar, 43 për qind e grave të intervistuara kishin rrëfyer se ndiheshin të vetmuara.

Ndërsa statistika më brengosëse e këtij studimi është se 23 për qind prej tyre kishin vdekur brenda gjashtë viteve sa ishte kryer studimi.

Hulumtuesit kishin zbuluar se vetmia mund të shpie në probleme të ndryshme shëndetësore, duke përfshirë vështirësi në jetën e përditshme, probleme me kryerjen e detyrave, probleme me ecje, etj.

Pra, prandaj është e rëndësishme të shpenzoni kohë me nënën dhe babanë!

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjejnë njëra-tjetrën pas 32 vitesh: Nënës i bie të fikët në krahët e vajzës

Një histori e trishtë është transmetuar ditën e sotme në rubrikën “Ka një mesazh...

Kujdes nëna: Këto ushqime nuk duhet t’ua jepni fëmijëve pa bërë 2 vjeç

Stomaku dhe gjithë sistemi tretës i fëmijëve është mjaft i ndjeshëm dhe nuk mund...

Ky artikull është për ju që keni planifikuar të bëheni nëna pas moshës 40-vjeçe!

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në...

Momente prekëse, nëna me kancer ndahet mes lotësh nga i biri para se të niset drejt spitalit

Jonida është veçse 25 vjeç, por sëmundja e kancerit po ia shkurton jetën. Kur...