E mërkurë, 24 Korrik, 2024

Sa kohë duhet të prisni për një shtatzania tjetër pas një aborti?

- Advertisement1-

Hulumtimet e reja kanë treguar që distanca midis abortit spontan dhe shtatzënisë së re nuk duhet të zgjasë shumë.


Nuk ka asnjë arsye për ta vonuar një shtatzëni të re pas një aborti spontan ose lindjes së parakohshme, thuhet në hulumtimin e botuar në revistën mjekësore “Lancet”.

- Advertisement -

Shpesh u thuhet femrave që duhet të presin një vit në mënyrë që sërish të mbeten shtatzëna, mirëpo studimi tregon që femrat të cilat kanë marrë një vendim që më herët të mbeten shtatzëna nuk kanë rrezik nga problemet në shtatzëni.

Studimi ndërkombëtar është bërë në bazë të të dhënave nga 14.000 lindje.

Alex Hazel, profesor në Universitetin e Manchesterit, konstaton se mesazhi i tij për gratë është se ato nuk duhet të shqetësohen.

Për sa kohë që ato marrin informacione të plota se përse bebja e tyre ka vdekur, zgjedhja kur do të mbeten përsëri shtatzënë varet vetëm nëse ato janë të gatshëm psikologjikisht, konstaton profesori Hazel.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...