E premte, 19 Prill, 2024

Sa kohë duhet të kalosh me fëmijët?

- Advertisement1-

Shumë prindër kanë një pyetje në mendje, që mundohen t’i japin shpjegim në mënyrën e tyre. Sa kohë duhet të kaloj me fëmijën? Për këtë pyetje përgjigja është një dhe e vetme. Sa të doni!


Por mos harroni të bëni dallimin mes asaj që ka vërtetë nevojë fëmija dhe rregullave të shoqërisë që ju bëjnë shpesh të shkoni drejt ‘prindërimit intensiv’, siç e quajnë psikologët.

- Advertisement -

Prindërit bëhen pjesë e kësaj kategorie kur i kushtojnë fëmijëve aq shumë kohë nga dita, sa harrojnë veten, punën dhe padashje fillojnë të ndikojnë negativisht në mënyrën si fëmija rritet, duke mos i lënë liri të jetë vetja.

Këshilla e psikologëve është vetëm një: Gjeni balancën mes jetës suaj dhe të fëmijës.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën tuaj

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën e të gjithëve për trajtim jashtë...

A po i demotivojme fëmijët nga veshjet që i blejmë? Nga Marsida Simo (Sociologe)

  Bota e konsumit ka vite që është brendësuar në jetën tonë, duke filluar edhe...