E martë, 23 Korrik, 2024

Rregulli i tre sekondave që do të transformojë fytyrën tuaj

- Advertisement1-

Ju do të mendoni përse, më poshtë keni të gjitha arsyet.

Produktet koreane të bukurisë mund t’i gjeni në raftet e dyqaneve në të gjithë botën dhe paketimit të tyre të adhurueshëm është pothuajse e pamundur t’i rezistosh, shkruan “BrightSide”.

- Advertisement -

Por nuk janë vetëm produktet e kujdesit të lëkurës që u japin grave koreane lëkurën e tyre të mrekullueshme me shkëlqim, por është regjimi i bukurisë që ata ndjekin, transmeton lajmi.net.

Rutinat koreane të kujdesit të lëkurës përbëhen nga 10 hapa, dhe një prej tyre është rregulli hidratues 3 sekondësh që kërkon që ju të aplikoni kremin tuaj hidratues menjëherë pasi të keni larë fytyrën brenda 3 sekondave jo më shumë. Ju do të mendoni përse, më poshtë keni të gjitha arsyet:

-Nëse aplikoni produktet tuaja të kujdesit për lëkurën menjëherë pasi të keni larë fytyrën, lëkura juaj do të përfitojë maksimalisht nga këto produkte.

Për shkak se shtresa e jashtme e lëkurës tuaj shërben si një mburojë dhe vepron si një pengesë midis qelizave të gjalla dhe mjedisit, ajo i reziston përbërësve të kujdesit të lëkurës që po përpiqen të kalojnë përmes saj. Por kur lëkura juaj është e lagur, është më e lehtë për të që të thithë përbërës aktivë nga serumet ose hidratuesit tuaj.

– Sado kontradiktore mund të tingëllojë, lëkura juaj mund të ndjehet edhe më e “etur” menjëherë pasi ta keni larë. Kjo ndodh sepse uji avullon shpejt nga lëkura juaj, duke marrë me vete shumë nga vajrat thelbësorë të lëkurës.

Si rezultat, mund të përfundoni me lëkurë të dehidratuar që duket pa shkëlqim. Sa më shpejt të vendosni kremin tuaj hidratues, aq më të mëdha janë shanset për ta bërë lëkurën me shkëlqim.

- Advertisement -rrrrrrr

– Lëkura e hidratuar mirë duket e shëndoshë dhe rinore, dhe ky nuk është thjesht një iluzion optik. Kur lëkura juaj është e thatë, kjo i bën të gjitha rrudhat më të dukshme.

Megjithëse kremrat dhe serumet supozohet se e bëjnë lëkurën tuaj më të butë dhe aplikimi i tyre në lëkurë të thatë mund të tingëllojë logjike, në të vërtetë, nuk do të lejojë që lëkura të marrë të gjitha përfitimet.

Për shkak se lëkura e thatë ka një grumbullim të qelizave të vdekura të lëkurës, kjo do të parandalojë depërtimin e kremit hidratues

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vetëm 1 në 5 paga në Kosovë konsiderohet si pagë jetese, qeverisë i kërkohet urgjentisht rritja e pagës minimale

Vetëm 1 në 5 paga në Kosovë rezulton se përmbushin kriterin e pagës së...

9-vjeçari nga Prishtina ka nevojë për ndihmën tuaj, vuan nga një sëmundje e rëndë

Nëntë vjeçari nga Prishtina Erion Bytyqi, vuan nga një sëmundje e rënde Dg: D.C.P....

Profesori Milazim Krasniqi me një rrëfim tejet frymëzues: Më 1983 bashkë me Ediben morëm ofertë për të punuar në Zvicër, por nuk u larguam...

Profesori Milazim Krasniqi ka rrëfyer një histori personale që lidhet me karrierën e tij...

E dhimbshme: Doktori i ri kosovar, Jetmir Morina, vdes në një aksident në Zvicër

Kosovari Jetmir Morina nga Topanica e Kamenicës humbi jetën në një aksident në Zvicër. Binte...