E premte, 21 Qershor, 2024

Rrëfim në kohë nipit: Coronavirusi, atëherë kur bota u ndal dhe ne kuptuam vlerën e gjërave

- Advertisement1-

“Gjyshi … gjyshi! Në librin tim të historisë thuhet se në mars të vitit 2020 ishte një pandemi! Por çfarë ndodhi?”

– “Ka ndodhur që nga Kina mbërriti një virus i tmerrshëm i gripit, kurrë i studiuar më parë …”

- Advertisement -

– “Po pastaj?”

– “Të gjithë u futëm në karantinë, askush nuk mund të lëvizte nga shtëpia, përveçse për të blerë ushqime në supermarket. Kjo ndodhi në çdo moment, një ditë para se të ishim të gjithë së bashku … miq, të afërm, pastaj në mëngjesin e 9 marsit e gjetëm veten me jetën përmbys”.

– “Po pastaj çfarë ndodhi?”

- Advertisement -

– “Kaluam një kohë të gjatë vetëm me kontakte përmes internetit, dhe për fatin e mirë kishte telefonë dhe kompjuterë. Njerëzit morën përgjegjësi, ndotëm më pak, rizbuluam pjesërisht gjëra që nuk mendonim se dinim t’i bënim. Më në fund erdhi stina e bukur, dhe mendimi i parë ishte të dilnim për t’i takuar të gjithë. Bota ishte ndalur, për ne, por kishte një aspekt pozitiv: e kuptuam vlerën e gjërave pikërisht sepse ato na u morën.

Dhe besomë nipi im, se kafenë që piva kur u rihap bari, megjithëse ishte bërë me të njëjtën kokërr si më parë, ishte shumë e mirë.

– “Pse?”

- Advertisement -

– “Sepse kishte shijen e një vendi që ia kishte dalë.”

/Revista Psikologjia

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjest human: Mërgimtari që jeton në Gjermani do ta paguajë shumën për shërimin e 13 vjeçares

Dje dhe sot nëpër media ka qarkulluar thirrja për ndihmë ndaj Rinesa Danit. Për trajtimin...

9 vjeçarit nga Prizreni, Benjamin Beqirit i duhet ndihmë financiare për shërim

Benjamin Beqiri nga Prizreni, i cili po përballet me disa sëmundje që në lindje...

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...