E martë, 16 Prill, 2024

Rrathët e syve, si t’i eliminoni ato me kurkuma (shafranin e Indisë)

- Advertisement1-

Rrathët e errët të syve janë padyshim një nga problemet më të vështira estetike për t’u trajtuar.

Shkaktuar nga pagjumësia, mosha, alergjia etj., por edhe nga faktorët gjenetikë, rrathët e errët mund të shfaqen pak a shumë në mënyrë permanente.

- Advertisement -

Një metodë natyrale për zhdukjen e rrathëve të syve është përgatitja e një maske me bazë shafranin e Indisë.

Përdorimi i kësaj maske 2-3 herë në javë mund të zvogëlojnë shumë pamjen e rrathëve të errët e të bezdisshëm, në sajë të vetive lehtësuese dhe anti-inflamatore të shafranit të Indisë.

Për të përgatitur maskën në fjalë ju nevojiten këto përbërës:

- Advertisement -

-2 lugë pluhur shafran i Indisë;

-disa pika lëng domateje;

-disa pika vaj bajameje.

- Advertisement -

Përzieni mirë të gjithë përbërësit derisa të integrohen së bashku.

Vendoseni nën sy masën e përgatitur dhe lëreni të veprojë për 25-30 minuta.

Shpëlajeni me ujë të bollshëm dhe më pas aplikoni një serum fytyre.

Shafrani i Indisë zvogëlon enjtjen, ashtu si dhe lëngu i domates, i cili është gjithashtu efektiv kundër enjtjes, e po ashtu, lufton mbajtjen e lëngjeve duke e hidratuar mirë zonën e prekur.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...